Polska Fasola z Orzełkiem – oznaczanie i odróżnianie

Jak odróżnić Polską Fasolę z Orzełkiem od innych, podobnych odmian fasoli? Najpierw trzeba oznaczyć tę właściwą odmianę, aby można było ją odróżnić od innych odmian i typów.

W obrocie handlowym w Polsce dostępne są liczne odmiany - polskie i amerykańskie. W trosce o ochronę bioróżnorodności oraz polskich i europejskich zasobów nasiennych i genowych należy dokładnie poznać cechy odmianowe ich wszystkich. Polska instytucja o charakterze centralnym, która bada rośliny uprawne, prowadzi krajowy rejestr odmian gatunków roślin uprawnych dopuszczonych do obrotu handlowego w Polsce, tzn. w poszczególnych regionach Polski albo w tzw. dodatkowych regionach obrotu. Obecność odmiany na listach rejestru oznacza, że przeszły one stosowne badania. Odmiany fasoli znajdują się na listach roślin warzywnych. O nasiona i - ogólnie - zasoby genowe Polski troszczy się w kraju wiele różnych instytucji i organizacji.

Wspólnie z Piotrem Laskowskim, naszym SFojakiem (aktywnym członkiem edukacyjnym, specjalistą ds. oznaczania odmian), oznaczyliśmy nasiona, które przeznaczyliśmy do naszych eksperymentalnych upraw. Polegało to na ustaleniu cech odmianowych, np. ubarwienia i wymiarów nasion.

Podróbka polskiej fasoli z orzełkiem

W niektórych halach targowych i sklepach można znaleźć kilkanaście różnych odmian fasoli. Abstrahując od faktu, że są one również pyszne, to NIE SĄ to ziarna fasoli z orzełkiem. Co więcej, nie są to odmiany zarejestrowane w ww. krajowym rejestrze. Czym to grozi? 1) Skutkami prawnymi naruszenia dóbr osobistych hodowców zagranicznych, którzy zarejestrowali i opatentowali nasiona (abstrahując od potencjalnej niestosowności patentów), 2) niekontrolowanym przemieszczaniem się nasion, co generuje ryzyko krzyżowań odmian i tym samym zagraża polskim zasobom genowym.

Nasiona odmian amerykańskich sprzedawane są pod nazwą "fasola orzełek", więc nie dajcie się nabrać. Sam fakt skojarzenia ich z orzełkiem podbija cenę do ok. 15zł/kg. Jeszcze większy wachlarz odmian znajduje się na aukcjach internetowych. Na zdjęciu po lewej widzicie nasiona ze znamieniem w kształcie raczej diabełka, niż orła.

Inna odmiana - niewłaściwie opisana "fasola-orzełek" sprzedawana na straganie we Wrocławiu

Być może sprzedawanie nasion pod niewłaściwą nazwą wynika z nieświadomości, dlatego prowadzimy działania edukacyjne. Gdy zauważamy stragany z niewłaściwą odmianą sprzedawaną jako "fasola orzełek", staramy się w miarę naszych skromnych możliwości przekazywać materiał edukacyjny w celu bezpłatnego dostarczenia sprzedawcom i hodowcom stosownych informacji. Warto podkreślić, że wydruki finansujemy z zasobów prywatnych naszych członków, którzy są w tej sytuacji mecenasami i sponsorami.

Jak odróżnić właściwe ziarno? Trzeba przyswoić sobie jego opis z poniższej karty rejestracyjnej, a także poznać ziarno organoleptycznie:)

Polska Fasola z Orzełkiem bywa sprzedawana na aukcjach internetowych. Niektóre partie posiadają domieszkę ziarna nakrapianego - nie jest to właściwa odmiana. Aby uzyskać czystą odmianowo uprawę, trzeba przebrać ziarna i wyeliminować te nakrapiane. PFO ma ziarno nie ma żadnych kropek ani plamek, jest całkowicie białe z wyraźnie zarysowanym znamieniem w kolorze wisniowym w kształcie przypominającym orzełka z koroną, której u szczytu towarzyszyć może wydłużona smuga w tym samym kolorze.