I EDUBIESIADA: 2015

25 kwietnia 2015 r. odbyła się I eduBIESIADA Slow Food Dolny Śląsk. Gościł nas Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, za co serdecznie dziękujemy. Spotkaliśmy się z miłośnikami Dobrego Smaku i produktów dolnośląskich. W eduBIESIADZIE wzięli udział Goście (Biesiadnicy), SFojaki – pozytywnie aktywni członkowie naszego convivium – oraz Mecenasi, czyli Partnerzy WOJa, naszego kursu WOJ: WIEDZA O JEDZENIU.

eduBIESIADA to wydarzenie złożone z dwóch części:
1 – otwarte, ogólnie (bezpłatnie) dostępne wydarzenie edukacyjne z wykładami i prezentacjami,
2 – biesiada zarejestrowanych uczestników (część zamknięta).

Na I eduBIESIADZIE pojawiły się dania przygotowane z produktów lokalnych, dolnośląskich (min.90% w składzie). Przyrządzili je członkowie Slow Food, Mecenasi i Goście, Biesiadnicy.

Spotkanie było okazją do zapoznania się producentów z restauratorami i kucharzami, przedstawicielami firm cateringowych, którzy poznali nas, SFojaków, i wspaniałe, lokalne produkty. Były rodziny z dziećmi i osoby bez dzieci, samotnie i grupowo – przy tej okazji szerzyliśmy kulturę stołu. Rozmawialiśmy o mąkach, cukrach, olejach, kaszach, rybach, mięsiwie, chwastach jadalnych, wypiekach, sałatkach, kiszonkach i innych kulinarnych cudownościach. Wymagania produktowe: potrawy wykonane z produktów DOBREJ JAKOŚCI (świeże i o dobrym smaku), CZYSTYCH (bez szkodliwych lub zbędnych dodatków), MANUFAKTUROWYCH (wytworzonych w małych przetwórniach lub gospodarstwach), LOKALNYCH (pochodzących z upraw i hodowli z woj.dolnośląskiego i najbliższych okolic), SPRAWIEDLIWYCH (niegenerujące wyzysku), UCZCIWYCH (zgodnych z podanym składem), TRADYCYJNYCH lub NOWATORSKICH.

PROGRAM:
13.00 – 14.15 część otwarta – WSTĘP WOLNY
14.30-16.00 – część zamknięta, wstęp rejestrowany, biesiada przy stole

Program części otwartej:
13.00 – powitanie; prezentacja sieci Slow Food International i Slow Food Dolny Śląsk
13.15 – projekcja 1. SADOWNICTWO
13.30 – projekcja 2. PRZETWÓRSTWO
13.45 – projekcja 3. MŁYNARSTWO
14.00 – projekcja 4. WARZYWNICTWO