III EDUBIESIADA: 2017

10 grudnia 2017 r. odbyła się III eduBIESIADA Slow Food Dolny Śląsk. Gościło nas ponownie Studio Artecubo we Wrocławiu, za co serdecznie dziękujemy. Spotkaliśmy się z miłośnikami Dobrego Smaku i produktów dolnośląskich. W eduBIESIADZIE wzięli udział Goście (Biesiadnicy), SFojaki – pozytywnie aktywni członkowie naszego convivium – oraz Mecenasi, czyli Partnerzy WOJa, naszego kursu WOJ: WIEDZA O JEDZENIU.

eduBIESIADA to wydarzenie złożone z dwóch części:
1 – otwarte, ogólnie (bezpłatnie) dostępne wydarzenie edukacyjne z wykładami i prezentacjami,
2 – biesiada zarejestrowanych uczestników (część zamknięta).

Na III eduBIESIADZIE pojawiły się dania przygotowane z produktów lokalnych, dolnośląskich (min.90% w składzie). Przyrządzili je członkowie Slow Food, Mecenasi i Goście, Biesiadnicy.

Spotkanie było okazją do zapoznania się konsumentów z producentami i kucharzami. Rozmawialiśmy tym razem przede wszystkim o starych gatunkach i odmianach drzew owocowych, warzyw, głównie o fasoli – Polskiej Fasoli z Orzełkiem, której dolnośląską reintrodukcję zaczęliśmy na początku 2017 roku. Rozmowy toczyły się też oczywiście o innych produktach, np. o mąkach, cukrach, olejach, kaszach, rybach, mięsiwie, chwastach jadalnych, wypiekach, sałatkach, kiszonkach i innych kulinarnych cudownościach.

Wymagania produktowe względem potraw podanych do stołu: potrawy wykonane z produktów DOBREJ JAKOŚCI (świeże i o dobrym smaku), CZYSTYCH (bez szkodliwych lub zbędnych dodatków), MANUFAKTUROWYCH (wytworzonych w małych przetwórniach lub gospodarstwach), LOKALNYCH (pochodzących z upraw i hodowli z woj.dolnośląskiego i najbliższych okolic), SPRAWIEDLIWYCH (niegenerujące wyzysku), UCZCIWYCH (zgodnych z podanym składem), TRADYCYJNYCH lub NOWATORSKICH.