MŁYN SKOKOWA Dzień Otwarty

Piękną, słoneczną sobotę 23 maja spędziliśmy na Dniu Otwartym w Młynie Skokowa we wsi Skokowa, a dokładniej przy granicy z wsią Strupiną - jest to gmina Prusice. Skokowa leży na północ od Wrocławia, a dojechać do niej można również pociągiem relacji Wrocław-Poznań. W Skokowej od 1901 r stoi stary młyn, który obecnie funkcjonuje jako Młyn Skokowa. Prowadzi go od wielu lat rodzina Sznajderów, z której wywodzi się Grzegorz Sznajder - młynarz w VII pokoleniu. Oto, jak Sznajderowie piszą o swoim młynie:

Początki Młyna sięgają 1901 roku. Wtedy prawdopodobnie zakończono budowę najstarszej części. W latach 1932 - 1936 rozbudowano młyn, powstała część magazynowa z urządzeniami do oczyszczania ziarna i część mieszkalna. Do Młyna przylegała cegielnia z 12 szopami do suszenia cegły. Glinę do cegielni wydobywano obok, pozostało widoczne wyrobisko. Cegielnię po wojnie wyburzono. Pozostał młyn z częścią mieszkalną. Młyn pierwotnie napędzany był maszyną parową. Jeszcze przed wojną przerobiono go na elektryczny. Obecnie właścicielem Młyna jest Jerzy Sznajder, którego ambicją jest utrzymanie w pełne sprawności przedwojennych, oryginalnych maszyn i urządzeń. Młyn funkcjonuje i produkuje świetną mąkę.

Grzegorz Sznajder oprowadzał gości po Młynie i objaśniał jego pracę, pokazywał rodzaje ziarna, poszczególne urządzenia. O 12 zaprezentowano domowy sposób wypieku chleba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *