Zapraszamy na drugi odcinek naszego cyklu spotkań “Średniowieczny STÓŁ SLOW w Artecubo”, abyśmy wspólnie zagłębili się w smakach i zapachach wrocławskiego i (dolno)śląskiego średniowiecza. 

KUP BILET

Prezentację poprowadzi Anna Maria Rumińska, antropolożka kultury i jedzenia, architektka, członkini Slow Food International,Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, narratorka i kuratorka kulinarna w zakresie kuchni historycznej i nieuprawnych roślin jadalnych. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak, co i gdzie jadano dawniej we Wrocławiu i w (Dolnym) Śląsku, co pojawiało się na jadalnych meblach (czy faktycznie były to stoły?), co było dostępne w śląskich ogrodach warzywnych, co w ogóle było uznawane za warzywo, a także co znaczy STÓŁ SLOW, co to jest bioróżnorodność oraz co było dawniej żywnością, a nie jest nią teraz (i odwrotnie)?

Częścią spotkania będzie też wspólne przygotowanie bardzo archaicznej i symbolicznej zupy, którą zjemy przy wspólnym stole o jakże prehistorycznym imieniu Raptor, lecz o bardzo nowoczesnej formie w stylu hi-tech. Użyte będą warzywa nieuprawne, tzw. dzikie rośliny jadalne, które jadano powszechnie w przeszłości, szczególnie w okresie przednówkowym, (przed)wiosennym, a także inne sezonowe lub naturalnie utrwalane, dolnośląskie produkty od lokalnych rolników i przetwórców, w tym archaiczne piwo slow, produkty odzwierzęce i potencjalne alergeny (będzie możliwa wersja wegetariańska lub wegańska), m.in. produkty zarejestrowane w wyjątkowej Arce Smaku Slow Food International / Slow Food Ark of Taste.

Podczas spotkania przedstawiony będą dwa z głównych projektów ruchu Slow Food International: “Arka Smaku” i “Prezydium Slow Food”, z których mogą korzystać konsumenci, rolnicy, przetwórcy, szefowie kuchni, kucharze, restauratorzy i hotelarze. Obecnie, jako kooperatywa Conviviów Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia, rozpoczęliśmy współpracę z Uniwersytetem Ekonomicznym w zakresie rozwoju Arki Smaku Slow Food / Slow Food Ark of Taste. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych, również osoby, które już od dłuższego czasu realizują razem z nami dolnośląską reintrodukcję archaicznych odmian roślin i zwierząt.

Członkowie kooperatywy Conviviów Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia, ze stażem członkostwa min. 4 miesiące albo ze zrealizowanymi zakupami w ramach kooperatywy, mają tańszy bilet wstępu (zwrot 10zł po uczestnictwie).

Uczestnicy będą mogli wziąć upominki: nasze Broszury Edukacyjne oraz przepisy kulinarne na potrawy z warzywami nieuprawnymi, tzw. chwastami jadalnymi lub dzikimi roślinami jadalnymi.


PARTNERZY – członkowie Slow Food: Iwona Toka (Artecubo), Anna Rumińska (Chwastozercy), Anna i Bolo Szlączka (Owoce Lutyni), Katarzyna Koncewicz Mandala, Bartłomiej Bogdański (Browarnia Sobótka Górka), Ewa Holiczek-Niedbała, Renata Jaworska, Renata Piasecka.

PATRONAT: www.Dolnoslaskosc.pl

INFO: slowfooddolnyslask(at)gmail.com

***