REKOMENDACJE

Na konferencjach i warsztatach pytacie nas, na czym polega zgodność jedzenia (produktów i zwyczajów) z filozofią Slow Food. W tej sprawie piszą do nas magistranci przygotowujący swoje prace dyplomowe, autorzy referatów konferencyjnych czy przyszłych publikacji naukowych. Zawsze cieszymy się z tego zainteresowania i dociekliwości.

Przeczytajcie zatem wytyczne na naszej www. Dotyczą jedzenia wytwarzanego przez producentów i potraw oferowanych w lokalach gastronomicznych. Ulatwiają drogę do naszej REKOMENDACJI SLOW FOOD DOLNY ŚLĄSK wydawanej przez nas na CZAS OKREŚLONY dla lokalu, wytwórcy lub usługodawcy (np. firmy cateringowej). Im bliżej produktowi do spełnienia tych punktów, tym bliżej mu do filozofii Slow Food, tym bliżej do rekomendacji. Rekomendację wydajemy odpłatnie w dwóch opcjach:

1 - badawczo-opiniotwórcza - przeprowadzana jest przez naszą komisję złożoną z 1) przedstawicieli laboratorium badawczego i 2) wybranych członków naszych dwóch conviviów - anonimowo i niezależnie; zawiera ocenę sensoryczną, dotyczy również zaplecza, składu i dostaw, zawiera laboratoryjne badanie składu produktów lub potraw, jest maksymalnie obiektywna i weryfikowalna, obejmuje certyfikat i jest okresowa,

2 - opiniotwórcza - wzorem conviviów niemieckich przeprowadzana jest przez wybranych członków naszych dwóch conviviów - anonimowo i niezależnie, obejmuje certyfikat i jest okresowa.

Kwestie SMAKU są bardzo SUBIEKTYWNE. Smak to wartość, której uczymy sie żyjąc wśród ludzi w określonym środowisku naturalnym, zurbanizowanym (miasta) lub zruralizowanym (wsie). SMAK to z jednej strony TRADYCJA, z drugiej umiejętność nabyta, a nie wrodzona. Odbiór SMAKU można zmieniać. SMAK podlega edukacji. Dlatego nasza rekomendacja opiera się na badaniu składu, a nie na indywidualnych, subiektywnych odczuciach smakowych naszych przedstawicieli, którzy testują potrawy lub produkty. W rekomendacji ważne jest, by jedzenie było DOBRE, CZYSTE, UCZCIWE, LOKALNE I SEZONOWE. Restauracje lub producenci oferujący rozmaite jedzenie decydują zatem sami, jak blisko chcą być Slow Food. Nasza rekomendacja jest więc rodzajem gwarancji dla konsumenta, a nie formą reklamy dla wytwórcy.

Śledząc te poszczególne punkty zobaczycie, jak wiele jest fałszu w jedzeniu dostępnym w wielu miejscach publicznych, gospodarstwach, sklepach czy lokalach gastronomicznych - na szczęście nie wszystkich. Jednak te nieliczne (w skali regionu) miejsca wymagają ciągłego wsparcia od wszystkich - aktywistów, konsumentów i dziennikarzy, zasługują na to dzięki swej uczciwości. Natomiast w pozostałych miejscach... JEDZENIE przestało być jedzeniem, a jedynie WYGLĄDA JAK JEDZENIE. Chleb nie jest chlebem, a produktem chlebopodobnym - to zaczyna się już od mąki - mąka nie jest mąką, lecz wyrobem mąkopodobnym, zboże użyte do jej wytworzenia nie jest zbożem czystym, lecz ziarnem zbożopodobnym, wymęczonym przez glifosat zawartym np. w herbicydzie Roundap rozpryskiwanym na nie dwa tygodnie przed zbiorem (#desykacja). Dotyczy to wielu innych produktów. Wniosek prosty, że w wielu sklepach, bez względu na ich wielkość, nie znajdziecie jedzenia, ale raczej produkty jedzeniopodobne.

http://slowfooddolnyslask.org/wytyczne-sf/

***

W SPRAWIE REKOMENDACJI PISZCIE NA SLOWFOODDOLNYSLASK(AT)GMAIL.COM

#slowfood #slowfooddolnyslask #slolife #slow #slowfoodwroclaw #dolnyslask #slask #wroclaw #wroclove #foodlove #wytyczne #regulamin #rekomendacja #restauracja #przetworstwo #jedzenie #foodporn #kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *