Szczodre Gody – przesilenie zimowe

21. grudnia 2017 r. przypada wspaniałe, ważne, starodawne, słowiańskie święto: Szczodre Gody, przesilenie zimowe - w ciągu roku jest to najkrótszy dzień i najdłuższa noc. Od 22. grudnia Słońce rośnie i zaczyna się okres Godów, czyli świętowania Nowego Roku - różnice w datach związane są z różnicami między kalendarzem księżycowym a słonecznym. Niektórzy zaczynają więc świętowanie właśnie 21. grudnia - w wigilię nowego dnia, nowego roku. Wszystkim życzymy wspaniałych zasiewów i plonów!

Dziś wspaniałe, ważne, starodawne, słowiańskie święto: Szczodre Gody, przesilenie zimowe, w ciągu roku jest to najkrótszy dzień i najdłuższa noc. Od jutra Słońce rośnie i zaczyna się okres Godów, czyli świętowania Nowego Roku - różnice w datach związane są z różnicami między kalendarzem księżycowym a słonecznym. Niektórzy zaczynają więc świętowanie właśnie dziś. Wszystkim życzymy wspaniałych zasiewów i plonów! Według pradawnych zasad jadłospisu charakterystycznego dla wyjątkowych wieczorów w ciągu cyklu dorocznego przygotowujemy potrawy z:

- kiszonych warzyw (kiszone jest odwrotne do świeżego, codziennego, ziemskiego),

- pęczniejących zbóż (pęcznienie symbolizuje dostatek, wysokie plony, namnażanie szczęścia),

- surowców pszczelich, głównie miodu (pszczoły latają do nieba),

- roślin z licznymi nasionami, głównie z makiem (mnogość nasion przywołać ma dostatek),

- roślin psychoaktywnych (mak - komunikuje ludzi z zaświatami; grzyby - dawniej psychoaktywne),

- roślin i grzybów z lasu (lasy - siedlisko duchów, z których na wigilię - wieczerzę dla duchów - przychodzą goście),

- roślin rosnących nad stawami i rzekami (woda symbolizuje odradzanie i jest siedliskiem duchów),

- symbolicznych ryb (żyją w tajemniczych wodach, symbolizują odradzanie),

- pierników postaciowych i geometrycznych (przyprawy, słodkie, kolorowe lub orzechowe polewy i posypki symbolizują dostatek i nowe życie, postacie symbolizują duchy przodków, zgeometryzowane ornamenty oznaczają ochronę poprzez znaki solarne, lunarne, chtoniczne, akwatyczne, antropomorficzne, zoomorficzne, floralne).

Zaczynamy od kiszonki. Jemy m.in. barszcz z kiszonych buraków. Zdążył się już przegryźć z przyprawami, bo nastawiliśmy go kilka dni wcześniej. A jeśli nie barszcz, to... po prostu kiszone buraki - jemy je z olejem zimnotłoczonym i symbolicznym miodem - smakują wtedy wspaniale, bo słodkość miesza się z kwasem, a tłuszcz przenosi i wzmacnia smaki. O symbolice menu wigilijnego możecie przeczytać również w innych artykułach na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *