Z okazji 800-lecia miasta Lwówek Śląski odwiedziliśmy w maju Browar Lwówek. W Browarze znajduje się bardzo interesująca stała wystawa Muzeum Browarnictwa poświęcona historii browaru, a także częściowo dziejom piwowarstwa na Dolnym Śląsku. Zwiedzać ją można indywidualnie lub grupach po wcześniejszej rezerwacji.

Stara słodownia przeznaczona do sprzedaży i najprawdopodobniej wyburzenia

Przywilejem warzenia piwa cieszyły się w średniowieczu wyłącznie ważniejsze ośrodki miejskie. Lwówek Śląski otrzymał prawa miejskie w 1209 roku. W tym samym roku otrzymał też ów cenny przywilej nadany mu przez księcia Henryka I Brodatego. Historia browaru opisana jest na jego stronie internetowej, a także w artykule w Wikipedia.

Obecny browar przemysłowy założył w 1871 r. pochodzący z Kowar piwowar, Julius Hohberg (nie mylić z Hochbergami związanymi z Zamkiem Książ). Wcześniejsze zabudowania browaru wraz ze słodownią powstały w XVIII wieku. Mauzoleum rodziny Hohbergów znajduje się we Lwówku Śląskim. Historię browaru opisuje interesujco dolnośląski historyk, Szymon Wrzesiński. Julius Hohberg rychło przeprowadził się do Lwówka, by ożenić się z córką tutejszego kaflarza. Niejako owocem ich miłości, małżeństwa i wspólnej  inwestycji była m.in. słodownia (obecnie niestety przeznaczona na sprzedaż i najprawdopodobniej do wyburzenia, wielka szkoda). W kolejnych latach interes przejęli synowie Juliusa i Ernestyny (Edwin i Paul), którzy rozbudowali browar o administracyjny “biurowiec” i suszarnię.

Drewniana lodówka z 1905 roku

W Muzeum można obejrzeń starą, drewnianą “lodówkę”, eksponat specjalny. Przechowywano w niej piwo, a datowana jest na 1905 r., jak pisząo niej właściciele ekspozycji. 

W Muzeum można też zobaczyć dziesiątki butelek i kufli piwnych. Nasza SFojaczka, Zosia Fryst, jest kolekcjonerką butelek, ma już ogromną kolekcję prywatną. W Muzeum są też łopaty do przerzucania słodu klepiskowego, którego zalety znamy z Piwa Sobótka Góka, autorstwa naszego SFojaka, Bartka Bogdańskiego. Jest też także stara, drewniana “koza” (niem. Ziege) do profilowania klepek beczkowych. Łącznie muzeum mieści około 400 eksponatów, w tym butelki i zamknięcia z ok. 40 dawnych, dolnośląskich browarów.

Nowoczesne kadzie stalowe
Nieczynne, stare kadzie miedziano-betonowe

Fascynujące są pomieszczenia technologiczne, np. pomieszczenia ze starymi, pustymi, miedziano-betonowymi kadziami do warzenia brzeczki. Pokazano nam również kadzie stalowe działające obecnie. Poszczególne pomieszczenia browaru omawiali jego pracownicy, przemili panowie: p. Waldemar pilnował kadzi stalowych, p. Grzegorz – kadzi betonowych w strefie chłodu, tj. w fermentacji (pełnych piwa!:), a p. Ryszard – leżakowni, również w strefie chłodu. Ucięliśmy sobie również miłą pogawędkę z szefem, p. Bogusławem Brzozowskim. Wszystkim Panom dziękujemy serdecznie za wyjaśnienia.

Kadzie betonowe w pomieszczeniu fermentacji

Ciśnienie miłośników piwa podnosi to właśnie obszerne pomieszczenie fermentacji, w którym w kilkunastu żelbetowych kadziach fermentują poszczególne gatunki piw. W Browarze Lwówek produkuje się bowiem kilka gatunków i marek piwa: Lwówek Ratuszowe, Lwówek Wrocławskie, Lwówek Wiedeński, Lwówek Belg, Lwówek Porter, Lwówek Jankes(mmm…). Produkuje się tu również piwa dla innych browarów.

Browar zwiedzaliśmy z przemiłą rodziną Frystów – dzięki zaproszeniu naszej SFojaczki, Zosi Fryst z Gospodarstwa Agroturystycznego w Nagórzu: Zagroda przy Szlaku Dragonów Pruskich. Robocze zdjęcia z browaru i wystawy możecie obejrzeć tutaj w linku.

Budynek Browaru Lwówek / Fot.: By Oslm – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15351098

Jak opisuje portal lwóweckie.info, Browar Lwówek należy obecnie do Grupy Browary Regionalne Jakubiak. W latach został gruntownie odremontowany, a zdjęcia z remontu obejrzycie na stronie browaru – tutaj w linku. To naprawdę optymistyczne i imponujące, że nowemu włąścicielowi udało się uratować ten zabytek inżynierii piwowarskiej i doprowadzić do powtórnej świetności. Trzymamy mocno kciuki za browar, jego marki piwne oraz ich uczciwość w kontraście do wielkich koncernów piwowarskich oferujących napoje piwopodobne (w naszej klasyfikacji).