Nasze dwa convivia czerwonego ślimaka, Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Wrocławzapraszają wszystkich na warsztaty degustacyjne we wrześniu.

Jako Partnerzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, głównego Organizatora “III Święta Sera i Wina / Spotkania regionów“, zapraszamy wszystkich serdecznie na warsztaty degustacyjne, pokazy gastronomiczne i kiermasz lokalnej żywności w dniu 25 września 2016 r. na terenie Ponadregionalnego Rolniczego Centrum Kongresowego na osiedlu Pawłowice we Wrocławiu, na terenie zabytkowego dawnego Pałacu Kornów. Nasze zdjęcia z zeszłorocznej (2015) edycji Święta zobaczycie tutaj + tutaj + tutaj.

http://www.up.wroc.pl/seriwino

Film z naszych warsztatów na poprzedniej edycji Święta Sera i Wina – tutaj.
Opis dojazdu do pałacu we Wrocławiu-Pawłowicach – tutaj.
Strona wydarzenia u głównego Organizatora – tutaj.
Zdjęcia Organizatora z poprzedniej edycji – tutaj.
Głównymi Organizatorami “III Święta Sera i Wina / Spotkania regionów” są także:
Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i ZagrodowychStowarzyszenie Winnice Dolnośląskie.

W trakcie III Święta przeprowadzimy dwa warsztaty degustacyjne. Odbędą się one w ramach naszego autorskiego cyklu “WOJ. WIEDZA O JEDZENIU“, którego realizację koordynuje autorka cyklu, nasza convivium leader, Anna Rumińska. Zainteresowanych realizacją WOJ-a w Waszej placówce zapraszamy do kontaktu mailowego. Pełny program wydarzenia “III Święto Sera i Wina” pojawia się sukcesywnie na stronie głównego Organizatora, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – zachęcamy do lektury! Szczegółowe informacje nt. naszych warsztatów – poniżej.

SFW_SFDS_logo_razemZapraszamy na KIERMASZ SERA I WINA ORAZ RÓŻNORODNEJ dolnośląskiej, sezonowej, dobrej, czystej i uczciwej żywności, którą Gościom zaoferują wspaniali wytwórcy i rolnicy z naszego pięknego regionu, podobnie jak w zeszłorocznej edycji. Stoiska SFojaków, wytwórców, rolników, członków naszych conviviów, będą oznaczone CZERWONYMI ŚLIMAKAMI. Lokalizację naszych domków oznaczono na zielono na mapie:

 

mapa stoiska

Nasze warsztaty degustacyjne z cyklu “WOJ. WIEDZA O JEDZENIU” adresowane są do DOROSŁYCH oraz DZIECI powyżej 6 roku życia,  ale nie do osób uczulonych na produkty spożywcze. Warsztaty będą koncentrowały się dwóch typach potraw: deserach i plackach.

20160612_124901 — kopia

WARSZTAT 1: DESER Z SOKU TŁOCZONEGO – KISIEL BEZ CUKRU / godz.12.00-13.30

Warsztat deserowo-owocowy ma dwa cele: edukacja i kucharzenie. Pierwszy cel to zapoznanie uczestników z zagadkami sadownictwa i rolnictwa integrowanego, rolą pszczół murarek, lokalnymi odmianami owoców i specyfiką pracy sadownika. Drugi cel to zachęcenie uczestników do przyrządzania smacznych, zdrowych i czystych deserów z użyciem najlepszych bezcukrowych soków tłoczonych. Prowadzący opowiedzą o wadach i zaletach innych słodyczy dostępnych w handlu, o nałogu cukrowym, tj. uzależnieniu od cukru i jego wpływie na urodę, zdrowie i portfel. Uczestnicy nauczą się łączyć desery z olejami zimnotłoczonymi. Skosztują deserów i wezmą udział w przygotowaniu słodkiego kisielu z soków tłoczonych bez dodatku cukru.

Mecenasami Produktowymi są:
Anna i Bolesław Szlączka – Owoce Lutyni / owoce i soki na desery
Łukasz Bogdański – Naturalny-Olej / oleje zimnotłoczone do deserów
Anna Rumińska – Chwastożercy / zioła do deserów

NIEZBĘDNIK UCZESTNIKA, czyli co każdy uczestnik musi przynieść ze sobą, aby wziąć udział: łyżeczka, kubek

Produkty wykorzystane w warsztacie będzie można również zakupić na kiermaszu sera i wina.
Uczestnicy otrzymają upominki i wezmą udział w anonimowej ankiecie nt. preferencji żywieniowych.
BRAK WOLNYCH MIEJSC

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

WARSZTAT 2: POBRUSZĘ KASZĘ NA MĄKĘ – PLACKI BEZ PSZENICY / godz.14.30-16.00

Warsztat mączno-plackowy ma dwa cele: edukacja i kucharzenie. Pierwszy cel to zapoznanie uczestników z zagadkami rolnictwa ekologicznego, rolą certyfikacji, lokalnymi odmianami zbóż i ziaren oraz specyfiką pracy rolnika. Drugi cel to zachęcenie uczestników do przyrządzania smacznych, zdrowych i czystych naleśników z użyciem najlepszych bezśmieciowych kasz i mąk. Prowadzący opowiedzą o mąkach dostępnych w handlu, o desykacji, o nałogu zbożowym i glutenowym, o jego wpływie na urodę, zdrowie i portfel. Uczestnicy skosztują naleśników ziołowo-gryczanych z olejami, a z ziarna gryki przygotują mąkę gryczaną i ciasto na własne podpłomyki. Nauczą się łączyć produkty mączne z olejami tłoczonymi na zimno. Porcje mąki gryczanej ekologicznej wezmą do swych domów.

Mecenasami Produktowymi są:
Katarzyna i Krzysztof Kyś – Eko-Smaki / kasza gryczana na mąkę
Łukasz Bogdański – Naturalny-Olej / oleje zimnotłoczone
Anna Rumińska – Chwastożercy / zioła

NIEZBĘDNIK UCZESTNIKA, czyli co każdy uczestnik musi przynieść ze sobą, aby wziąć udział: widelec, nóż, talerz

Produkty wykorzystane w warsztacie będzie można również zakupić na kiermaszu sera i wina.
Uczestnicy otrzymają upominki i wezmą udział w anonimowej ankiecie nt. preferencji żywieniowych.
BRAK WOLNYCH MIEJSC

***

BRAK WOLNYCH MIEJSC NA WARSZTATY

Zapisy na warsztaty prowadziliśmy do dn. 19. 09., wyłącznie mailowo pod adresem: slowfooddolnyslask(at)gmail.com.

W zgłoszeniu należało podać: imiona i nazwiska zgłaszanych uczestników, wiek zgłaszanych dzieci, numer telefonu dorosłego opiekuna.

Zgłoszenie oznacza akceptację opisanych tu reguł uczestnictwa:

***

REGUŁY UCZESTNICTWA W WARSZTATACH I INNE OPISY:

…Czas trwania: 1,5h
…Uczestnicy: dorośli i dzieci min. 6-letnie
…Prowadzący:
Katarzyna Kyś – rolniczka, producentka zbóż, kasz i mąki, edukatorka, współwłaścicielka Eko-Smaki, mieszkanka Międzylesia na Ziemi Kłodzkiej
Anna Szlączka – sadowniczka, rolniczka, edukatorka, właścicielka Owoce Lutyni, członkini Slow Food Dolny Śląsk, mieszkanka Lutyni p/Wrocławiem
…Produkty:
Producenci z Dolnego Śląska – członkowie convivium Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Wrocław
…Liczba uczestników 1 warsztatu: max 10 os.
…Każde dziecko pozostaje pod opieką swoich dorosłych opiekunów.
…W przygotowaniu i degustacji potraw mogą być użyte produkty pochodzenia zwierzęcego (sery, jaja, masło i in.) i potencjalne alergeny, np. mąka pszenna, orzechy, zioła i in.
…Zapisy wyłącznie mailowo do 19.09.2016 slowfooddolnyslask(at)gmail.com
…Zgłoszenie udziału w warsztacie oznacza zgodę na utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestnika przez Organizatora i Prowadzących zgodnie z obowiązującymi przepisami.
…Zgłoszenie udziału w warsztacie oznacza zgodę na udział w degustacji potraw i wzięcie odpowiedzialności za udział w degustacji, ponieważ rekrutacji nie poprzedzamy analizą alergii i nietolerancji u potencjalnych uczestników.
…Zgłoszenie udziału w warsztacie oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora i Prowadzących zgodnie z obowiązującymi przepisami.

***

POTENCJALNYCH WOLONTARIUSZY ZAINTERESOWANYCH POMOCĄ W REALIZACJI WYDARZENIA PROSIMY O KONTAKT MAILOWY NAJPÓŹNIEJ DO DNIA 19.09: slowfooddolnyslask(at)gmail.com

***

LOKALIZACJA WYDARZENIA:

Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe w Pawłowicach
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
ul. Pawłowicka 87/89, 101
51-250 Wrocław
tel. 71 330 4204
DOJAZD:
http://pawlowice.up.wroc.pl/dojazd.html