W dniu 22 maja przypada DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ, który dla ruchu Slow Food jest jednym z najważniejszych świąt dorocznych. Naszym celem jest promocja bioróżnorodności i czynimy to na co dzień. W tym roku będzie znów okazja, aby nacieszyć się bioróżnorodnością nazywaną przez botaników i biologów dziką. Czy jest ona dzika czy nie? Czy bardziej dzika=niebezpieczna jest kasza jaglana po desykacji (=opryskiem roundapem) powszechnie sprzedawana w sklepach i spożywana przez wielu, szczególnie wegan i wegetarian, czy może bardziej dzika jest babka zwyczajna stosowana od wieków do leczenia ran i jedzenia na posiłek? O tym porozmawiacie na Seminarium “Kultura Chwastożerstwa” w dniu 22 maja o g.16, które prowadzi jak zwykle nasza SFojaczka i Convivium Leader, Ania Rumińska, Matka Chwastożercy. Zatem kolejny raz produkty slowfoodowe pojawią się w zaprzyjaźnionym Studio Wnętrz ARTECUBO, gdzie nasze SFojaki z grupy Chwastożercy zaprezentują je w silnym towarzystwie lokalnych i jadalnych roślin nieuprawnych zwanych dzikimi, np. pokrzywy, podagrycznika, mniszka, jasnoty, koniczyny, czosnaczka czy nieuprawnych czosnków. SFojaki z kilku polskich conviviów użyczyli swoje produkty, które będą wykorzystane w czasie tego Seminarium w Artecubo. Polecamy gorąco i SFojsko! Obowiązują zapisy i przedpłaty.

Więcej informacji na tablicy wydarzenia na Facebooku lub na stronie Głównego Organizatora, grupy eMSA Inicjatywa Edukacyjna.

W programie:

– wykład
– prezentacja kart roślin
– degustacja roślin i potraw
– upominki-sadzonki

TEMATYKA: kulinarne wykorzystanie jadalnych roślin nieuprawnych, kontekst “dzikości”, “chwastności” i “śniedności”, typologia chwastologiczna, tabu żywieniowe, dziedzictwo kulinarne, sztuka kulinarna, elementy etnobotaniki, archeobotaniki, agrofitocenologii, etymologii, historii, antropologii kulturowej, urbanistyki i projektowania terenów zieleni (chwasty w przestrzeni publicznej), rośliny chronione i pospolite, sposoby przyrządzania i konsumpcji, przepisy kulinarne, historie roślinne itp.

Do degustacji wykorzystane będą produkty SFojaków, tj. slowfoodowe produkty spożywcze, np.:

zioła, octy, soki, owoce lub przetwory: Owoce LutyniSpecjały spod Strzechy  (woj.kuj-pom)
piwo: Browarnia Sobótka Górka
mąki, kasze, otręby: Młyn Skokowa i Eko-Smaki Dolina Gryki
oleje: Olejarnia Zdrowe Oleje

Obowiązują zapisy – szczegóły: https://www.facebook.com/events/1002032203224386