ŚMIECI.
Według szacunków do 2050 r. będzie ich w morzach więcej niż ryb. Slow Food Szczecin​, zapewne dużo wie o śmieciach w Bałtyku. Ciekawe, jakie są ich refleksje.odpady_opakowaniaSpójrzcie tutaj, jakie kompozycje tworzy z nich artysta, Barry Rosenthal. Chce on zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie nasze śmieci powodują w środowisku, w którym sami żyjemy.Drodzy, zanim kupicie cokolwiek do jedzenia w dowolnym sklepie, zastanówcie się, czy możecie kupić coś podobnego, ale BEZ OPAKOWANIA PRZEMYSŁOWEGO. Wrzucanie śmieci do zbiorników i cieków wodnych, wyrzucanie ich do lasów i na łąki – to są wybitnie naganne czynności i powinny być piętnowane. Niestety nie należą do rzadkości w polskich miastach i wsiach. Zdarza się, że wielu przymyka oko, nawet na to, że wozy asenizacyjne opróżniają szamba i swoje cysterny w pobliskich lasach. Polska na śmieciach stoi. Nie tylko Polska.
Niestety taka prawda.

 

Barry Rosenthal 2

Na naszych warsztatach dla dzieci uczymy je upcyklingu spożywczego, tj. robienia zakupów pod kątem m.in. opakowania (a nie tylko wyglądu, smaku lub wartości odżywczych) oraz kreatywnego wykorzystania tego opakowania po zjedzeniu jego zawartości. Uczymy, aby np. kupować jogurty zawsze w tych samych opakowaniach, aby zużyć je potem do działań kreatywnych lub aby oddać je do recyklingu.

Jeśli nie uda się ta decyzja, jeśli faktycznie musicie kupić coś w opakowaniu przemysłowym, wybierzcie takie, które łatwo poddaje się recyklingowi lub biodegradacji, czyli najlepiej szklane (bez folii), papierowe (bez folii), w ostateczności plastikowe z jednorodnego tworzywa. Puszki aluminiowe odkładajcie obok zbiornika, wezmą je bezdomni, którzy dzięki swemu zbieractwu podwyższają recykling aluminium w Polsce. Puszki stalowe również są odzyskiwane na złomowiskach. Im bardziej złożone jest opakowanie jedzenia, tym trudniej je odzyskać i na nowo przetworzyć, tym bardziej zaśmieca ono nasze gminy, jako odpad na wysypisku komunalnym.

Najlepszą opcją JEST ZAWSZE kupowanie żywności BEZ OPAKOWAŃ PRZEMYSŁOWYCH, ale we własnych i wielokrotnych. Tutaj uwaga: nie stosujcie wielokrotnie tych opakowań plastikowych, które są jednorazowe, to szkodzi zdrowiu.

Czekamy z niecierpliwością na pierwszy dolnośląski sklep, który zaoferuje produkty bez opakowań, zachęci klientów do przychodzenia z ich własnymi opakowaniami wielokrotnego użytku, np. szklanymi słoiczkami na ogórki lub wędliny, szklanymi butelkami na soki lub piwo, czy płóciennymi torbami na pieczywo. Tak sklepy funkcjonują już np. w Austin, Berlinie i Rzymie. Wrocław, bierz przykład 🙂 A gdy jesteście na urlopach, nie wyrzucajcie śmieci bez kontroli i bez refleksji, prosimy…

Polecamy Waszej uwadze film o działaniach Barry Rosenthala, który układając proste, acz urokliwe kompozycje ze śmieci (w tym opakowań) znalezionych w morzu i na wybrzeżu, pragnie zwrócić uwagę na stopień zaśmiecenia oceanów oraz innych cieków i zbiorników wodnych.

Barry Rosenthal 0