Zapraszamy do udziału w międzynarodowym projekcie sieci Slow Food International reprezentując nasze Convivium Slow Food Dolny Śląsk i społeczność Slow Food Breslavia.

Slow Food pracuje nad nowym projektem dotyczącym przemiany białek w żywności, tj. przejścia od masowego mięsa i nabiału do zrównoważonej żywności stanowiącej główne źródło białka. Rozpoczynamy proces partycypacyjny w celu określenia stanowiska SLOWFOOD com w tym temacie oraz definicji „sprawiedliwej przemiany białek w kierunku agroekologii” dla długoterminowej strategii. Chcemy, aby nasza oddolna sieć była jej częścią.

Przez cały marzec 2023 r. SLOWFOOD com będzie gospodarzem różnych okrągłych stołów na temat przemiany białek. Zapraszamy do udziału.

Cel tych okrągłych stołów: gromadzenie danych wyjściowych, informacji zwrotnych i refleksji w ramach naszej sieci z różnych tematycznych i geograficznych punktów widzenia na temat przemiany białek w celu stworzenia krótkiego dokumentu przedstawiającego stanowisko, które wyjaśnia nasze stanowisko w ramach SLOWFOOD com (i poza nim) w tej sprawie.

Uczestnicy nie muszą być ekspertami ani dogłębnie znać temat przemiany białek; jest to proces partycypacyjny, więc chcemy poznać punkt widzenia naszej sieci, uzyskać informacje od rolników, hodowców, rybaków, aktywistów, kucharzy, i nie tylko.

Tematy i terminy – wybierz punkt, zgłoś nam chęć dołączenia do naszego Convivium i ruchu SLOWFOOD com oraz uczestnictwa (język angielski i inne obce):

AFRICA/AFRIQUE 15 March 9:30am CET (EN/FR)

NORTH AMERICA 16 March 5:00pm CET (EN)

ASIA 22 March 9:30am CET (EN)

LATIN AMERICA – 22 March 5:00pm CET (ES/PT)

EUROPE/EUROPA/ – 29 March 5:00pm CET (EN/ES/IT/DE/FR)

INDIGENOUS PEOPLES and AFRODESCENDANTS/PEUPLES INDIGÈNES et AFRODESCENDANTS – 15 March 2:30pm CET (EN/ES)

INDIGENOUS PEOPLES and AFRODESCENDANTS /PUEBLOS INDÍGENAS Y AFRODESCENDENTES- 30 March 9:30am CET (EN/ES/FR)

COOKS/CUISINIERS ET CUISINIÈRES/CUOCHI E CUOCHE-20 March 9:30am CET (EN/FR/IT)

COOKS/COCINER@S/KÖCHE*INNEN – 20 March 3:00pm CET (EN/ES/DE)

FOOD PRODUCERS/PRODUCTEURS D’ALIMENTS – 23 March 9:30 CET (EN/FR)

FOOD PRODUCERS/PRODUCTORES Y PRODUCTORAS DE ALIMENTO/PRODUTTRICI E PRODUTTORI – 23 March 6:00 CET (EN/ES/IT)

YOUTH 30 March 2:30pm CET (EN/ES)

Zgłoszenia udziału do 13 marca 2023, g.16:

slowfooddolnyslask (@) gmail com