Minęło trzydzieści lat od weekendu w grudniu 1989 r., kiedy delegaci z 15 krajów spotkali się w Paryżu, aby podpisać Manifest Slow Food. Ten moment sformalizował narodziny międzynarodowego ruchu Slow Food, do tej pory wyłącznie włoskiego. Dziś flaga Slow Food powiewa w 160 krajach na całym świecie, a ruch obejmuje ponad milion członków, wolontariuszy i aktywistów.

Wpadliśmy na pomysł tej kampanii, ponieważ wydawało się słuszne świętowanie tak ważnej rocznicy, ale przede wszystkim dlatego, że te 30 lat daje nam szansę, aby powiedzieć wszystkim o tym, co udało nam się zrobić, o tym, jak bardzo świat jedzenia zmienił się dzięki Slow Food”, mówi Carlo Petrini, założyciel i prezes Slow Food. „A to odzwierciedla przeszłość, co, jak mamy nadzieję, dotrze do wielu osób i jest także krokiem w kierunku naszej przyszłości. Rok 2020 będzie kluczowy dla historii Slow Food, a także dla rozpoczęcia dekady, podczas której cała ludzka społeczność zostanie wezwana do wprowadzenia istotnych zmian niezbędnych do uratowania naszego gatunku przed wyginięciem.”

Od 1. do 10. grudnia w kampanii “30 lat Manifestu Slow Food – nasza żywność, nasza planeta, nasza przyszłość (ODNOŚNIK) sieć Slow Food będzie świętować setkami wydarzeń na całym świecie, a będą one otwarte nie tylko dla członków Slow Food, ale także dla wszystkich, którzy towarzyszyli Ślimakowi i tych, którzy chcą dołączyć do nas na drodze ku przyszłości.

Dzięki tym inicjatywom chcemy patrzeć na przyszłość – nie tylko w Slow Food, ale także na żywność i życie samej planety” – mówi Edie Mukiibi, członek Międzynarodowego Komitetu Wykonawczego Slow Food. „Ostatni Międzynarodowy Kongres Slow Food, jesienią 2017 r. w Chengdu w Chinach postawił na szczycie naszych priorytetów walkę o zapewnienie wszystkim dostępu do dobrej, czystej i sprawiedliwej żywności. Aby zagwarantować to prawo musimy przejść jeszcze długą i krętą drogę, a możemy to zrobić tylko wtedy, gdy jest nas większość. Jednak musi to być większość zorganizowana w społeczności, a nie tylko pojedyncze osoby. Musimy zjednoczyć nasze siły, potrzebujemy sojuszy i dlatego uwielbiamy mówić, że Slow Food to globalna sieć lokalnych społeczności”.

To właśnie od lokalnych społeczności możemy usłyszeć wiele historii, które są przykładem długiej podróży Ślimaka ku tej okazji oraz ku nowym projektom, które pojawiają się wciąż na nowo. Manvester Ackson, koordynator Slow Food w Malawi, mówi nam: „Poza tym, że przyczyniły się one do edukacji żywieniowej młodszych pokoleń, w ogrodach w Afryce odnotowano wzrost liczby zapisów do szkół. Dzieci wróciły zachęcone możliwością uczenia się, jak uprawiać własne jedzenie i mieć je dla siebie i swojej rodziny.” Dzięki projektowi “10.000 Ogrodów w Afryce” w Malawi utworzono 30 lokalnych ogrodów spożywczych, w których bierze udział około 10600 osób.

Ogród Slow Food w Malawi

Pierwszy slowfoodowy targ ziemi (ang. Slow Food Earth Market) we włoskim regionie Veneto utworzony przez Slow Food Garda Veronese Convivium w 2018 roku obejmuje 50 rzemieślników z branży spożywczej, którzy prezentują swoje lokalne produkty ożywiając plac smakami, tradycjami i kolorami ich ziemi ”- mówi Cristina Piazza, która prowadzi targ wraz z Flavio Marchesini. „Aby ogrzać się w miesiącach zimowych, będziemy mieli Market Osteria, gdzie lokalny szef kuchni przygotuje dania na bazie produktów z targu” – dodaje, odzwierciedlając fakt, że typowy Targ Ziemi (Earth Market) wykracza daleko poza samą sprzedaż owoców i warzyw. Większość tych targów oferuje zajęcia edukacyjne oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci, a także szansę na poznanie lokalnej różnorodności biologicznej będąc miejscem zakupów dobrej, czystej i sprawiedliwej żywności.

Wreszcie historia, która symbolizuje siłę jedzenia w integracji: Igor Stojanovic jest rzymskim kucharzem pochodzącym z Serbii, który otworzył domową restaurację we Włoszech i daje konkretny przykład tego, jak jedzenie może stać się narzędziem politycznym zmniejszającym bariery i zbliżającym kultury do siebie. Igor mówi: „Muszę przyznać, że zanim poznałem Slow Food, nie zwracałem uwagi na etykiety, pochodzenie żywności i jej prawdziwą wartość. Ale aktywnie uczestnicząc w projektach Ślimaka uświadomiłem sobie, jak ważne jest uznanie wartości naszych kulinarnych korzeni, aby każdy miał szansę poznać i skosztować dobrego, czystego i sprawiedliwego jedzenia”.

Szef kuchni Igor Stojanovic / fot. Mauro La Martina

W ciągu tych 30 lat Slow Food wprowadził na rynek ponad 5000 produktów zagrożonych wyginięciem i zarejestrowanych w Arce Smaku przyczyniając się do skierowania uwagi polityków i mediów na różnorodność biologiczną. Stworzył prawie 4000 ogrodów spożywczych w Afryce, z których każdy stanowi praktyczny wkład w poprawę dostępu do żywności i przywrócenie zrównoważonych praktyk agronomicznych i lokalnych odmian roślin na kontynencie dotkniętym niesprawiedliwością społeczną. Zaangażował setki tysięcy dzieci w projekty edukacyjne dotyczące jedzenia i smaku, pomógł zmienić politykę rolną i żywnościową na całym świecie na lepsze, opracował nową narrację dotyczącą żywności i produkcji żywności oraz walczył ze śmiertelną mieszanką spekulacji finansowych i nieokiełznanej globalizacji, która przekształciła żywy i święty akt odżywiania w czystą konsumpcję, bez poszanowania naszego zdrowia, środowiska, praw tych, którzy produkują naszą żywność lub przyjemności, które powinny być fizjologicznie powiązane z aktem odżywiania.

Wiele wyzwań zostało pokonanych, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia, dlatego obchody 30-lecia będą patrzeć w przyszłość, jak i w przeszłość. Dzięki funduszom zebranym podczas inicjatyw 30-letniej manifestacji Slow Food, organizacja będzie w stanie sfinansować część swojego ambitnego programu działań na 2020 rok, który obejmuje:

? wejście na pokład Arki Smaku 600 nowych pasażerów,

? utworzenie 30 nowych Presidio Slow Food,

? utworzenie 300 nowych ogrodów spożywczych w Afryce,

? utworzenie 15 nowych Targów Ziemi.

Edie Mukiibi podsumowuje: „Wspieraj nasze projekty i szukaj wydarzenia najbliższego tobie, które odbędzie się w czasie kampanii: 1-10 XII. Nie możemy się doczekać, aby wspólnie świętować nasze pierwsze 30 lat!

Znajdź wydarzenia na całym świecie i przyjdź we Wrocławiu 7 XII (g.10-13) na Bazar Ekologiczny Krótka Droga:

https://www.30ym.slowfood.com/en

Dwa Convivia dolnośląskiego, Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia, zorganizują 4 wydarzenia, w czasie których będą zbierać pieniądze na dalszą i jeszcze lepszą realizację projektów Slow Food International. Oto nasze partnerskie wydarzenia z okazji 30-lecia:

  1. Krótka Droga Bazar Ekologiczny / Po-wolna Degustacja: 7 XII g.10-13, ul. św. Wincentego 25AC w sali na parterze (ODNOŚNIK) / organizator: Krótka Droga Bazar Ekologiczny + Slow Food Dolny Śląsk
  2. Dolnośląski Piernik Figuralny – Warsztat w Domaszczynie: 7 XII g.17 (ODNOŚNIK) / organizator: Pracownia Ceramiki w Domaszczynie + Slow Food Dolny Śląsk.
  3. Artecubo Master Class Piernika 1: 10 XII g.18.30 (ODNOŚNIK) / organizator: Studio Artecubo + Slow Food Breslavia Wrocław + Slow Food Dolny Śląsk.
  4. Artecubo Master Class Piernika 2: 17 XII g.18.30 (ODNOŚNIK) / organizator: Studio Artecubo + Slow Food Breslavia Wrocław + Slow Food Dolny Śląsk.

Hasztagi kampanii: #SlowFood
#SlowFoodManifesto

Tłumaczenie: Slow Food Dolny Śląsk

Na podstawie: Slow Food International (tekst źródłowy)