Pewnych rzeczy w Polsce nie trzeba ponoć propagować i chronić, bo są powszechnie znane. Tak myśleli również nasi poprzednicy pisząc poradniki gospodarskie i dykcjonariusze botaniczne. A jednak skarby zanikają. Zatem warto o nich stale przypominać.

Jestem KWAS… Warzywny KWAS…😎

[kvas]

Rzadko mówi się o nim w ten sposób. Częściej pospolicie: “woda po ogórkach” lub “sok z kapusty kiszonej”. A jest to po prostu KWAS warzywny: ogórkowy lub kapuściany, ewentualnie rzepny, rzodkiewny, buraczany (ćwiklany), porowy (no bo przecież nie porny:), brukwiany, bulwiany (topinamburny?:), jarmużny, marchwiany, pietruszany… Celowo używamy staropolskich form przymiotników, by przywołać tamtą bioróżnorodność z jej bogatą różnorodnością językową.

Kwaszenina starośląska rekomendowana przez Slow Food Dolny Śląsk – warzywa kiszone i kwas z tej kiszonki

Uwaga: teraz będzie długie zdanie w stylu iście proustowskim.😃

Gdy w naszym gronie członków rozmawiamy o potencjale wytwórczym dolnośląskich rolniczek/rolników oraz marzymy o kucharkach, kucharzach i lokalach gastronomicznych umiejących docenić ową różnorodność i podać ją umiejętnie równie świadomym konsumentom, zawsze jawi nam się przed oczami BATERIA KWASÓW na półkach, szlachetne dobro regionalne i krajowe 🤗 – crème de la crème wielowiekowej starośląskiej i staropolskiej (a także zachodniosłowiańskiej) tradycji przetwórstwa warzywnego, którą zatracono w ostatnim stuleciu.

Polski poradnik ogrodniczy, pocz. XIX wieku

Marzymy, by nasza czułość, pasją, troska, miłość, jaką darzymy wybitne lokalne surowce i produkty, zaraziła ich jak dobry wirus. Oczywiście szczególnie w grudniu, gdy nie ma nic do roboty (aha, jjjjjasne;), jak to twierdzili autorzy poradników z początku XIX wieku (il.powyżej). Zatem nic nie robiąc (;-) i marząc o powyższym serwisie (!) popijamy KWASY i rozkoszujemy się sztuką przetwórstwa pani Izabeli, która na swej Fsi czyni wielkie dobro: KWASY MASTERKLASY. 👏👏👏

KWAS z ekorozważnych warzyw, mimo negatywnego wydźwięku tego starożytnego słowa (jak wiele innych polskich zabytków kulinarnych: breja, lebioda, suchar, mamałyga, chwast itd.), jest zanikającym reliktem dawnej sztuki przetwórstwa.

Z radością zarażamy tych, którzy sami tego chcą i sami do nas przyjdą, by dać się zarazić. Jeśli chcesz zarazić się KWAŚNYM wirusem, napisz do nas. Pomożemy dołączyć do naszego ruchu i Convivium Slow Food Dolny Śląsk w sieci międzynarodowej SlowFood.com Slow Food International 🐌

Dziękujemy naszym członk(ini)om za to, że… robią KWAS:) 🐌🇵🇱