Skarb nad skarby w naszej kooperatywie:

? CZEŚNIA ?

Te małe, dzikie czeresienki, to również polskie dziedzictwo kulinarne i produkt slowfoodowy w randze Arki Smaku SlowFood.com. Dzięki zaangażowaniu naszych członków nominowaliśmy ten gatunek do Arki Smaku SlowFood.com jako od wieków związany z polską kulturą kulinarną.

Miliony polskich gospodyń przetworzyły pięknie cześnię (in. trześnię) w różne smakołyki. Wykarmiła ona miliony polskich pastuszków, chłopów i rolników. Wiele polskich nazwisk wywodzi się z tego skromnego drzewa. Zachowała się jeszcze w czyżniach i laskach ale mało kto ją docenia i na przykład chwali się tym starym gatunkiem gościom z zagranicy. A jest czym! Szczególnie w sieci SlowFood.com doceniamy takie skarby. W Convivium zrzeszamy właśnie takich członków, którzy rozumieją potrzebę ochrony takich zabytków. Nasi członkowie mogą więc mieć dostęp do cześni w ramach kooperatywy Slow Koop. Wiele osób na wsi w Polsce również ma do niej dostęp lecz niewielu docenia jej walory.

To jest właśnie SlowFood: produkty związane z historią kraju i kultury, skromne, lecz wiekowe, tradycyjne, uczciwe, wolne od zabiegów masowego rolnictwa. Slowfoodowym lokalami są tylko restauracje wolne od produktów nieetycznych i problemowych (np. masowe mięso i ryby, olej palmowy i rzepakowy z glifosatem, nieetyczne produkty importowane, tłuszcze trans itp.) podające m.in. właśnie takie produkty (np.jako rozdział karty restauracyjnej) i współpracujące z lokalnym Convivium w zakresie wspierania ruchu SlowFood chroniącego drobne gospdoarstwa rolne, ogrodnictwo, permakulturę i zbieractwo.

Cześnia. To brzmi dumnie.

A ponadto… pamiętasz może z naszych artykułów, że ogonki czereśni i wiśni też mają właściwości lecznicze…? A jądra pestek to już w ogóle… – dla nas to samo zdrowie, byle umiejętnie przyjmowane.