Przytaczamy fragmenty broszury o kruczmorce autorstwa pani Anny Marii Rumińskiej, przewodniczącej Convivium Slow Food Dolny Śląsk i właścicielce marki Chwastozercy©. Dziękujemy serdecznie pani Annie za udostępnienie tych informacji.

“(…) Oczyszczanie tych małych bulw było dość pracochłonne. Zapewne dlatego Europa o niej zapomniała i niestety zwróciła się ku rozmiarowo większym płodom ziemi. Kruczmorka nie ma smaku marchewki, jak niektórzy opisują. Bardziej przypomina topinambur, ale jest słodsza, stąd jej średniowieczna nazwa: cukrowe korzonki.

(…) Według niektórych opinii dotarła do Europy w okresie późnego średniowiecza, gdyż wcześniejsze przekazy średniowieczne nie odnotowały jej – ten wniosek wysnuli badacze. Jednak nie daje to pewności, że nie występowała choćby w domach biedoty, stąd brak zapisów na jej temat – książki kucharskie były wszak pisane przez&dla najbogatszych. Jednak w kronikach klasztornych lub innych archiwach mogą znajdować się zapisy o tej uprawie lub konsumpcji, dlatego potrzebne są dalsze badania.

(…) Mało znanym faktem jest to, że liście kruczmorki są również jadalne – intensywne w smaku jak wszystkie rośliny z rodziny baldaszkowatych, trochę jak lubczyk/marchew (ale nie bulwy). Większe bulwy kruczmorka daje w drugim roku uprawy, która jest dość łatwa, ale wymaga dużo wody i słońca. Uprawiam ją w „gąszczach doniczkowych” z innymi roślinami, na tarasach, aby sprawdzić ich współzawodnictwo – z bobem, hyzopem, czosnkiem, porami, a nawet pięciornikiem, który ładnie osłania glebę. Kruczmorka świetnie radzi sobie w tym towarzystwie.

(…) Uprawa w donicach daje większą możliwość kontroli wody i ślimaków, plus liście pod ręką. Ślimaki też ją lubią, więc stosuję moją sprawdzoną metodę “kateringu” heh – karmię je zewnętrznymi liśćmi kapusty, które kładę bezpośrednio u nasady roślin. Wtedy ślimaki zajmują się kapustą, a nie moją kruczmorką… Według ślimaków kapusta jest najwyraźniej smaczniejsza;)”

Naszym członkom zainteresowanym tym warzywem wysyłamy też jeden z przepisów pani Anny, jak przyrządzić kruczmorkę na sposób średniowieczny.

▶️ W sprawie zamówień świeżej lub przetworzonej kruczmorki: slowfooddolnyslask at gmail com

▶️ Więcej zdjęć pokazujemy także pod tym hasztagiem na FB:

#siumchwastozercy

***

Polecamy ‘Jadłospis Matki Chwastożercy”: