Polska Fasola z Orzełkiem – Dzień Niepodległości

Polska Fasola z Orzełkiem jest wyjątkową odmianą polskiej fasoli, o której krajowa gastronomia wciąż wie niewiele. Prawdopodobnie jest tak z dwóch powodów: 1) braku szerokiej edukacji i promocji tej odmiany, 2) obecności w handlu wielu podróbek nie posiadających wyraźnych i trwałych cech odmianowych. Wspólnie promujemy ją w sieci Slow Food w Polsce. Pragniemy dokonać introdukcji w dolnośląskim województwie, jeśli będą jej sprzyjać warunki środowiskowe. Uprawa tej dość odpornej na przepylenia odmiany może się świetnie udać w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie panuje wyjątkowy klimat.

Od marca 2017 testujemy więc zakupione w różnych miejscach ziarna fasoli. W kwietniu wysialiśmy pierwsze nasiona. Kolejne były wysiewane w różnych lokalizacjach regionu. Niektórzy ogrodnicy wysiali nasiona nawet w czerwcu. Od września zaczęły się zbiory. W naszych sieciowych działaniach uczestniczyło kilkoro ogrodników i rolników z Dolnego Śląska: Agata, Ania, Dana, Dorota, Grzegorz, Leszek, Małgosia. Łącznie, poza osobami siejącymi, w 8-miesięcznych działaniach w 2017 r. udział wzięło kilkadziesiąt dorosłych osób oraz ok. 30 dzieci w wieku przedszkolnym. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji w 2018 roku. 

Kolejnym etapem tegorocznej edycji jest przygotowanie potraw z fasoli z orzełkiem, m.in. w ramach kampanii #menuforchange #slowfood - wyzwanie II: Cook up Better Future - Zgotuj Lepszą Przyszłość!

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji w 2018 roku.

***

Niektóre ziarna sprzedawane są pod niewłaściwymi nazwami. Z okazji Dnia Niepodległości i z powodów wyjaśnionych w pozostałych punktach menu tej zakładki chcemy przypomnieć to piękne ziarno.

Osoby prywatne oraz gospodarstwa i restauracje zainteresowane współpracą w ramach tego fasolowego projektu zapraszamy do kontaktu mailowego: slowfooddolnyslask[at]gmail.com

Slow Food jest ruchem społecznym, który łączy konsumentów - wszyscy konsumenci stanowią ogniwa łańcucha żywności, a tylko niektórzy z nich wytwarzają, sprzedają lub podają żywność. Wszyscy ją kupują. Dlatego do ruchu Slow Food mogą rejestrować się WSZYSCY, nawet ci, którzy mają do czynienia z fast- lub junk-foodem. Każda składka rejestracyjna (w Polsce: min. 15EUR/rok/os.) jest aktem poparcia dla ruchu Slow Food. Nie oznacza ona współpracy z lokalnym Convivium, jest datkiem na globalne działania ruchu i organizacji, tj. Fundacji Slow Food, która ma swoją siedzibę w pięknym mieście Bra we Włoszech. Slow Food nie jest ani klastrem przedsiębiorców, ani stowarzyszeniem restauratorów.

Więcej o działaniach na rzecz promocji i introdukcji fasoli z orzełkiem na Dolnym Śląsku przeczytajcie w kolejnych punktach menu rozwijalnego tej zakładki:

Uprawy na Dolnym Śląsku:

Polska Fasola z Orzełkiem – uprawy na Dolnym Śląsku

Testy kulinarne:

Polska Fasola z Orzełkiem – testy kulinarne

Tradycja i historia:

Polska Fasola z Orzełkiem – tradycja i historia

Menu for Change - Jadłospis dla Odmiany:

Polska Fasola z Orzełkiem – Menu for Change

Oznaczanie i Odróżnianie:

Polska Fasola z Orzełkiem – oznaczanie i odróżnianie

Cechy odmianowe:

Polska Fasola z Orzełkiem – cechy odmianowe

Nominacja w Arce Smaku Slow Food:

Polska Fasola z Orzełkiem – nominacja w Arce Smaku Slow Food