Polska Fasola z Orzełkiem – uprawy na Dolnym Śląsku

W kwietniu wysialiśmy pierwsze nasiona (o całym naszym projekcie trwającym w 2017 r. (kontynuacja w kolejnych latach) możecie przeczytać TUTAJ). Kolejne nasiona były wysiewane w różnych lokalizacjach regionu, aby sprawdzić ich plenność i podatność na różne wpływy otoczenia. Niektórzy ogrodnicy wysiali nasiona nawet w czerwcu. Od września zaczęły się zbiory, ostatnie strąki zebraliśmy w listopadzie. W naszych sieciowych działaniach uczestniczyło kilka dorosłych osób z Dolnego Śląska, ogrodników i rolników: Agata, Ania, Dana, Dorota, Grzegorz, Leszek, Małgosia, a także przedszkolaki. Łącznie w 8-miesięcznych działaniach w 2017 r. udział wzięło kilkadziesiąt dorosłych osób oraz ok. 30 dzieci w wieku przedszkolnym. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji w 2018 roku oraz z latach kolejnych.

Odrębnym etapem tegorocznej edycji jest przygotowanie potraw z fasoli z orzełkiem oraz kolekcja przepisów na potrawy z tej odmiany, m.in. w ramach kampanii #menuforchange #slowfood - wyzwanie II: Cook up Better Future - Zgotuj Lepszą Przyszłość! W etapie gastronomicznym uczestniczyło kilkanaście osób, nie od wszystkich jednak mamy zdjęcia. O tym wątku traktuje odrębny podrozdział: DZIAŁANIA KULINARNE.

***

UPRAWY DOLNOŚLĄSKIE W 2017 r.:

UPRAWA nr 1: Mlądz, ogród permakulturowy w gospodarstwie Lawenda Izerska

Pani Dorota wysiała nasiona w kwietniu 2017 r.  w swoim permakulturowym ogrodzie warzywno-owocowym. W marcu przygotowała zagon pagórkowy nr 1 i obliczyła, że na zagonie dł. 11 m i szer. 2 m wysieje ok. 800 nasion. Na początku czerwca trzeba było wykonać ponowny zasiew, ponieważ nasiona słabo wzeszły, prawdopodobnie z powodu zimna. W październiku okazało się, że zagon przeorały nornice, a uprawę fasoli mimo pielenia zagłuszyły ekspansywne chwasty, które osłabiły nasiona.

UPRAWA nr 2: Kopaniec, uprawa gruntowa w ogrodzie permakulturowym w gospodarstwie Farma 69

Pani Danuta wysiała nasiona w swoim permakulturowym ogrodzie, ogrodzonym przed sarnami. Fasola została posiana w towarzystwie innych odmian. Z niektórych nasion wykształciły się strąki. Część nasion w strąkach nie była w pełni wykształcona albo była spleśniała.

UPRAWA nr 3: Wrocław, uprawa skrzynkowa, balkonowa w grupie Chwastożercy

Pani Anna wysiała nasiona testowo w skrzynkach balkonowych aby sprawdzić zachowanie odmiany w uprawie niegruntowej. Na 100% wysianych nasion wzeszło tylko 20%. Wykształciły się dorodne strąki, które zebrane zostały w końcu października.

UPRAWA nr 4: Kopaniec, uprawa donicowa w Galerii Kozia Szyja

Pani Agata wysiała kilka nasion w czerwcu w blaszanej balii. Nasiona wzeszły na tyle ładnie, że wkrótce młode, zielone pędy zostały zjedzone przez sarny.

UPRAWA nr 5: Siedlęcin, uprawa gruntowa w ogrodzie permakulturowym w domu prywatnym

Pan Grzegorz posiał nasiona fasoli w zagonie typu Hugelkultur w swoim permakulturowym ogrodzie.

UPRAWA nr 6: Wrocław, uprawa gruntowa w ogrodzie warzywnym w Przedszkolu Pod Kasztanami

Dzieci z dwóch grup wiekowych (4- i 5-latki) wysiały nasiona fasoli do grządek skrzyniowych w ich przedszkolnym ogrodzie warzywnym który wspólnie założyliśmy w 2015 roku. Po kilka nasion zabrały też do domów na pamiątkę.

***

Doświadczenia, jakie mieliśmy z nasionami fasoli pokazują jej cechy odmianowe, wrażliwość na warunki klimatyczne i glebowe, a także podatność na zainteresowanie ze strony dzikich zwierząt, np. nornic lub saren. Dowodzą też zdolności nasion do kiełkowania. Są to bardzo cenne informacje zwrotne, które na pewno pomogą nam doskonalić działania ogrodnicze w kolejnych latach. Już teraz, w listopadzie 2017 r., po miesiącach upraw, mamy wniosek, że fasola z zakupionych nasion:

- jest karłowa (niektórzy mieli co do tego wątpliwości)

- nie krzyżuje się z innymi odmianami towarzyszącymi

- preferuje stanowiska ciepłe i ochronione przed wiatrem

- ma długie, kremowe strąki, w których mieści się 5-7 nasion

- przegrywa z ekspansywnymi chwastami

- jest chętnie zjadana przez sarny

- korzenie są chętnie gryzione przez nornice

- nasiona trzeba zbierać z pędów zanim spleśnieją w strąkach

- nasiona są wrażliwe na nadmierną wilgoć

- plenność tej konkretnej partii nasion jest niska

- ze słabych jakościowo nasion otrzymano dużo mniejsze nasiona od oryginalnych, a z gładkich i dużych uzyskano lepsze strąki - wniosek: przed zasiewem należy selekcjonować ziarno.

Kolejne wnioski przyszły wraz z przyrządzaniem potraw z fasolą, o czym w odrębnej zakładce: