Wiosna idzie, lato idzie, tymczasem ten temat nieomal nie istnieje: JAK i GDZIE zjeść po ludzku (godnie, wygodnie, kulturalnie, zdrowo!) zjeść posiłek kupiony na wynos w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym bez ogródka.

Zamknięto restauracje, ale nie wszędzie pomyślano, JAK klienci zamawiający jedzenie na wynos mają je spożywać w przestrzeni publicznej. Nie wszędzie są ogródki, w zasadzie w większości przypadków ich nie ma i nic dziwnego, bo są w tej sytuacji nieekonomiczne. Niektórzy korzystają więc z tego, że są… plenerowe rzeźby, które nagle służą jako stoły.

Warto, byśmy w mieście myśleli też o konsumentach, czyli o tych, którzy wprost współutrzymują branżę gastronomiczną, skoro w otwartej, fizycznej przestrzeni publicznej można jeszcze jeść. Jeszcze. Ewentualnie przyjdzie policja i zaatakuje mandatem za zdjęcie maseczki. Cała ta sytuacja jest chora.

Niechaj nikt nie oburza się na pomysł stawiania posiłku na rzeźbie, tylko przypomni sobie trójkąt Maslova: na dole pożywienie, wyżej potrzeby duchowe. To bardzo dobrze świadczy o tym panu, że zapragnął zjeść przyzwoicie, a nie na kolanie lub w biegu. Taka sytuacja jest WSKAŹNIKIEM dla zarządzających, bodźcem do nowych pomysłów i do działania, bynajmniej nie do represji, zakazów i blokad. Służymy profesjonalną pomocą w zakresie zarządzania gastronomią w przestrzeni publicznej.

Sygnalizujemy tu problem do rozwiązania systemowego w skali miasta. Zapewnienie SIEDZISK i STOLIKÓW do jedzenia również pomogłoby branży restauracyjnej. Jeśli konsument – tym bardziej NIE zwolennik fastfood – wie, że nie będzie mieć jak i gdzie zjeść godnie posiłku będąc w mieście, to rzadziej ten posiłek kupi – to NIE JEST sprawa wyłącznie branży gastronomicznej, ale przede wszystkim mądrego, prospołecznego zarządzania przestrzenią publiczną – zarządzania dostosowanego do sytuacji bieżącej. Z resztą… ławek ze STOLIKAMI zawsze w miastach brakowało i brakuje. Dla seniorów stoliki przy ławkach są kluczowe, czego dowodziły kilka lat temu działania inicjatywy Splot Szewska (FB + #lawkologia #ławkologia )

Dobra przestrzeń publiczna Wrocławia i innych miast i wsi Dolnego Śląska leży nam bardzo na sercu. slowfooddolnyslask[@]gmail.com