Dziś, 22. kwietnia 2020 roku przypada 50. Światowy Dzień Ziemi World Earth Day. Oto jesteśmy, doświadczamy realiów całkowitego chaosu i niepewności, siedzimy w domach w kwarantannie i czytamy wiadomości, że tylko dzięki blokadom udało się doprowadzić do ogromnego spadku zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w Chinach, północnych Włoszech i kilku metropoliach w USA.

Dlatego nie chcemy „wracać do normalności”, ponieważ normalność od dawna stanowi problem, a pandemia COVID-19 w bolesny sposób pokazuje nam, jak zdrowie Ziemi jest niezbędne dla naszego własnego zdrowia.

Jako SlowFood.com chcemy powiedzieć „Wszystko będzie dobrze” – frazes tak często dziś używany. Jednak chcemy dodać:

Wszystko będzie dobrze, jeśli:

? Zajmiemy się Ziemią, glebą, morzami, rzekami i przyrodą tak samo, jak troszczymy się o naszych bliskich.

? Będziemy dążyć do rozwiązania kryzysu klimatycznego: on nie zniknął i powinien dotyczyć nas jeszcze bardziej, niż tego wirusa.

? Będziemy chronić i wzmacniać różnorodność biologiczną we wszystkich jej formach. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest to dla naszego zdrowia i zdrowia naszej planety.

? Będziemy chronić prawa pracowników i rolników eliminując wszelkie formy niewolnictwa i wyzysku.

? Osiągniemy w końcu równość płci w pracy i w społeczeństwie.

? Będziemy jeść znacznie mniej mięsa i produktów zwierzęcych, a przede wszystkim zakończymy intensywną hodowlę.

? Zrezygnujemy z intensywnego rolnictwa, monokultur, środków chemicznych i trucizn, które pozbawiają glebę, zanieczyszczają wody i zwiększają emisje.

? Przywrócimy zieleń naszym miastom, wypełniając je drzewami, łąkami i ogrodami.

? Nauczymy się odkrywać relacje z naszymi lokalnymi społecznościami, wspierając rolników, lokalne sklepy i rozumiejąc, skąd pochodzi nasza żywność.? Zrozumiemy, że dawanie, zamiast brania, jest przywilejem, a wartość solidarności jest bezcenna.

Działajmy: wszystko będzie dobrze, jeśli…

oryginalny tekst: https://www.facebook.com/151947218195428/posts/3089470724443048/?substory_index=0

Fot. pexels.com + Slow Food International