Nasze koleżanki z europejskiego oddziału sieci SlowFood.com uczestniczyły w demonstracji w ramach kampanii “Good Food Good Farming”, aby wyrazić nasz wspólny protest przeciw niskiej skuteczności parlamentu europejskiego i rządów państw członkowskich wobec kryzysu klimatycznego i środowiskowego oraz aby zaapelować o pilną i wielką czujność w nowo tworzonej “Wspólnej Polityce Rolnej (Common Agriculture Policy, w skr. CAP).

Przypomnijmy, że po początkowych niepowodzeniach polski polityk i prawnik Janusz Wojciechowski przeszedł II etap przesłuchań, jako kandydat na jednego z komisarzy da. rolnictwa Unii Europejskiej, reprezentując Polskę. Spodziewane jest, że obejmie te funkcję od 1. grudnia. Prawie ⅓ budżetu UE przeznaczana jest na rolnictwo, więc jest to kluczowe stanowisko.

Polski Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział popierając Wojciechowskiego, że ten “jest zwolennikiem rolnictwa takiego właśnie: mniejsze gospodarstwa, rodzinne, zrównoważone, bardziej przyrodnicze”.(GW) Czyżby nadchodziły dobre czasy dla drobnych rolników i świadomych konsumentów…? Wielu w to nie wierzy i nie interesuje się tymi sprawami, a w efekcie lobbyści masowego rolnictwa robią, co chcą. Nie dziwcie się więc, nie miejcie pretensji, że na półkach sklepowych więcej jest syntetyków, niż prawdziwej żywności, skoro nie robicie nic, by to zmienić.

Wojciechowski powiedział ponoć: “Będę bronił silnego i odpowiedniego budżetu na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, żeby tworzyć tam miejsca pracy, żeby zapewnić godne warunki życia”.(Onet) Deklarował też poparcie dla ograniczenia biurokracji w rolnictwie, aby umożliwić rolnikom pracę na roli, a nie przy biurkach. “Jestem w pełni otwarty na dyskusję z PE, żeby zachować wspólność tej polityki rolnej, którą w tej chwili reformujemy” – chodzi właśnie o WPR (ang. CAP).

Slow Food Europe, europejski oddział naszej międzynarodowej, matczynej organizacji SlowFood.com informuje:

Kulminacją Europejskich Dni Działania na rzecz Dobrej Żywności i Dobrego Rolnictwa było spotkanie w Strasburgu, gdzie 1000 osób zgromadziło się na wiecu koło Parlamentu Europejskiego, aby domagać się podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego i środowiskowego w ramach trwającej reformy Wspólnej Polityki Rolnej (ang. CAP).

W październiku w całej Europie zorganizowano ponad 70 akcji i wydarzeń w ramach kampanii Good Food Good Farming, z czego ponad 20 zostało zorganizowanych przez grupy w sieci SlowFood.com. ??

https://www.slowfood.com/sloweurope

Więcej:
https://www.slowfood.com/sloweurope/en/1000-protesters-demand-urgent-agricultural-reforms-in-europe/?fbclid=IwAR1nIqIwW_v5nzz0pjfLCJxCVDFAgbJGOlCxzLnSnjyI-fNd86JJ_DaFT00