W sobotę 25 października odbędzie się (lista jest już zamknięta) warsztat kulinarny z cyklu “Dowód Osobisty. Przeniesione Smaki. Kresy“, który organizuje OKSiT Wleń wraz z nami w ramach programu “Mistrz Tradycji” współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie to włączamy w kampanię Good Food Good Farming, aby głośniej zabrzmiały nasze oczekiwania dotyczące uczciwej żywności kierowane do parlamentarzystów europejskich.

Warsztat nosi tytuł “Pożytki z zagrody” i będzie dotyczył produktów z hodowli, tj. mięsa, nabiału, jaj i produktów pszczelich. Jest to już szósty z siedmiu warsztatów tego cyklu, który organizuje OKSiT Wleń w partnerstwie z nami.

Jakie potrawy będą reprezentować tę grupę pożytków?
1. Pierniki
2. Cepeliny
Uczestniczki dwudniowych warsztatów wykonają więc:
1 – ciasto na pierniki figuralne, które zostanie następnie odłożone do dojrzewania,
2 – cepeliny (kartacze) z ziemniaków i mięsa.
Obie potrawy są powiązane zarówno z Wileńszczyzną, jak i Wleńszczyzną.

Fragment zaproszenia Mistrza Tradycji, pani Anny M. Rumińskiej, kierowanego do uczestników warsztatów:

W PIĄTEK – PIERNIKI FIGURALNE: Drogie Panie i Panowie, doświadczymy wspólnie wielkiej rozkoszy wyrabiania ciasta na tradycyjne pierniki figuralne, tzn. posiadające wzór symbolicznej figury (nielukrowane). Wyrobione surowe ciasto weźmiecie do domów do dojrzewania i przywieziecie na kolejny warsztat w listopadzie. Upieczemy jeden wspólny hiperpiernik w formie Zamku Lenno – utrwalimy go na zdjęciach i albo zjemy, albo zostawimy, o tym zadecydujecie Wy.

Pierniki figuralne drukowane z formy glinianej z figurą inspirowaną sercem w Jaworze

Pierniki są łącznikiem między Wileńszczyzną a Wleńszczyzną, Litwą a Dolnym Śląskiem. Obydwa obszary słynęły niegdyś z pierników, ale nieco odmiennych. Opowiem, czym się różniły, a w czym się upodabniały. W tym roku mija 726 lat od najstarszej w Europie Środkowej notki o piernikach, którą pochodzi ze Świdnicy. Na naszym piątkowym spotkaniu pojawi się też Polska Fasola z Orzełkiem, zapomniana odmiana fasoli niepodległości. Pokażę, jak ją odróżnić od podróbek. Dzień Niepodległości za rogiem, jak wleńskie Kino Jutrzenka

Formy do drukowania pierników figuralnych

W SOBOTĘ – CEPELINY: Drogie Panie i Panowie, tego dnia skupimy się na potrawie, która uchodzi za wizytówkę kuchni litewskiej, a którą moja Babcia Wera robiła nam namiętnie mieszkając po wojnie we Wrocławiu, w Dolnym Śląsku. Cepeliny są tradycyjnie mięsne, ale zrobimy też wersję z twarogiem, dla uczestniczek wegetarianek. Do przygotowania tych dwóch symbolicznych potraw użyjemy lokalnych produktów z Doliny Bobru. Oby każdy miał do nich dostęp i mógł spożywać najlepszą, czystą, sprawiedliwą, lokalną żywność.

Cepeliny (kartacze) / fot. Wikipedia