W imieniu Anny Komsty oraz jako Partner Edukacyjny projektu “Opowieści Stołu. Ze Wschodu na Zachód” zapraszamy serdecznie na spotkanie z okazji PREMIERY książki autorstwa Anny Komsty “Opowieści Stołu. Ze Wschodu na Zachód”.

Spotkanie o charakterze otwartym odbędzie się w sobotę 13 kwietnia 2019 r. o godz. 18.30 w “Otwartej Papierni” przy ul. Kilińskiego 11 w Jeleniej Górze. Spotkanie będzie moderowane przez Gospodarza Otwartej Papierni, Macieja Pierzchałę. 

Główna Organizatorka i Autorka książki, Anna Komsta, zaprasza do przygotowania i przyniesienia swoich smakołyków, jeśli tylko ktoś z Gości ma taką chęć, ponieważ książka pani Anny poświęcona jest kulturze kresowego stołu przeniesionego do domów w Dolnym Śląsku.

Natłok myśli, wspomnień i poczucie, że z każdym rokiem zamieniają się ze spójnych obrazów w strzępy. Ci, którzy mieli być z nami zawsze, odchodzą. Ich sylwetki blakną w pamięci. Zabierają ze sobą rodzinne historie. Czas zaciera ślady życia. Zostają kresowe i przesiedleńcze powidoki.

Tytułem wstępu polecamy jeden z esejów Autorki, Anny Komsty:

Jak utrwalić (nie)obecność? Książka „Opowieści Stołu. Ze Wschodu na Zachód” to zapis wzruszających, osobistych narracji, łączących pokolenia. Opowiadają je ci, którzy jeszcze na Kresach żyli i wbrew własnej woli stali się przesiedleńcami. Słuchają ich dzieci, wnuki i prawnuki. Opowieści w książce są zazwyczaj oryginalnym zapisem tych rozmów i wspomnień. Często postrzępionych, przerywanych w pół zdania przez wzruszenie zaciskające gardło. Każda z tych historii jest wyjątkowa, poruszająca.

Stół opowiada. Stół krzyczy, płacze, milknie. Stół pełen rodzinnych specjałów. Stół pusty, oszroniony syberyjskim mrozem. Stół spalony w wojennej pożodze. Stół poniemiecki, (Nie)nasz.

Stół był świadkiem wzruszających, często trudnych, a nawet wstrząsających historii. Przebija się z nich wielkie pragnienie, aby żyć, aby być z bliskimi ludźmi. Wspólne siedzenie przy stole oswaja, skraca dystans, buduje relacje. Rodzinne posiłki to cenny, trwały, choć (nie)materialny znak miłości i szacunku. Wspólne jedzenie zbliża, jest nośnikiem tradycji i kultury. Pozwala pamiętać. Buduje tożsamość.

15 rodzinnych historii, zdjęcia z albumów i przepisy kulinarne, zapamiętane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nareszcie zapisane. Odtwarzanie tych smaków jest jak rozmowa z prababcią, z praprababcią,…

Spotkajmy się przy jednym, rodzinnym stole. Ten stół jest gościnny, szczodry, i ma taką polską kresową zaletę: może pomieścić wszystkich.

Tekst:
Anna Komsta, Opowieści Stołu. Ze Wschodu na Zachód