Chiny mają liście bananowca, a Polska ma liście klonu! Delikatniejsze, cieńsze, mniejsze, ale za to jadalne!

W Arboretum Wojslawice (w Niemczy, Dolny Śląsk) dokładnie rok temu niektórzy uczestnicy wykładu o nieuprawnych roślinach jadalnych robili gołąbki z dzikich liści oraz smakowali kiszonki niepasteryzowane i archaicznej zboża. Produkty pochodziły z dolnośląskich gospodarstw rolnych i przetwórni. Było pysznie i lokalnie!

W tym roku, 18 sierpnia, czyli w tę nadchodzącą niedzielę, w imieniu Gospodarza i naszym własnym, jako partnera, zapraszamy na kolejną edycję Pikniku, tym razem jubileuszową!

Oto program atrakcji przygotowanych przez Organizatora, Arboretum Wojsławice:

KIERMASZ roślin jadalnych i zdrowej żywności, godz. 9.00–18.00

WYSTAWA w GALERII „Ślady natury – roślinne reliefy”, na prezentację artystycznego projektu zaprasza Katarzyna ADRYJANEK z pracowni PaKKA, wernisaż o godz. 14.00

WYKŁADY i WARSZTATY:
godz. 11.00–11.45 „Dzikie warzywa w Wojsławicach – między zbieractwem a hortikulturą”, zaprezentuje Anna RUMIŃSKA (SLOW FOOD Dolny Śląsk i Grupa CHWASTOŻERCY)

godz. 12.00–14.00 „Fantastyczne warzywa i jak je zjeść”, na warsztaty ogrodnicze z degustacją zaprasza Łukasz SKOP – ogrodnik, dziennikarz, bloger BEZ-OGRÓDEK, autor książki „Zrób ten zielnik”. Zgłoszenia: bez.ogrodek.blog@gmail.com (liczba miejsc ograniczona).

SPACER z przewodnikiem „Leki z botanicznej apteki” oraz WYSTAWA w plenerze „Warzywa i owoce prawie nieznane”, zapraszają: Łukasz SKOP – dziennikarz ogrodniczy, Ewa KUCZYŃSKA – przewodnik przyrodniczy oraz Tomasz DYMNY z Arboretum WojsławiceZapraszamy też na wykład o tych dzikich roślinach, które rosną w Arboretum, a które dawniej jadano w Słowiańszczyźnie i innych rejonach świata.

Wykład przewodniczącej Convivium regionalnego, Matki Chwastożercy, etnografki, etnolożki, antropolożki jedzenia, pani Anny Rumińskiej, odbędzie się w ramach V Pikniku Ogrodowe Smaki, które organizuje Gospodarz: ARBORETUM WOJSŁAWICE, jednostka Uniwersytetu Wrocławskiego. Przed wejściem w kasie należy zakupić bilety wstępu na całą imprezę, a w ramach tego biletu wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów nt. kuchni historycznej i nieuprawnych roślin jadalnych w ramach poprzedniej edycji Pikniku.

Odnośniki:

https://www.facebook.com/events/1558754377494360/?ti=cl