Ponownie zapraszamy do Studio Artecubo, tym razem w sobotę 16 lutego o g. 17 (zakończenie o g. 19) przy ul. Stawowej 1/1 we Wrocławiu (róg Stawowej i Kościuszki, wejście od Kościuszki). Bilety na nasze partnerskie spotkanie można zakupić online poprzez link: KLIKNIJ.

Zapraszamy do udziału w prezentacji zorganizowanej przez nas wspólnie w kooperatywie Conviviów Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia i partnerów rolników i przedsiębiorców działających w sieci Slow Food International i ww. Conviviach. Prezentacja poświęcona będzie średniowiecznej kuchni we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Poprowadzi ją Anna Rumińska, antropolog kultury i jedzenia oraz architekt.

Dołącz do spotkania w ramach nowego cyklu spotkań “Średniowieczny STÓŁ SLOW w Artecubo“, aby wspólnie zagłębić się w smakach i zapachach wrocławskiego i śląskiego średniowiecza. Członkowie kooperatywy Conviviów Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia posiadający ważną kartę ID mają tańszy bilet wstępu. Wśród uczestników warsztatu sobotniego nt. średniowiecznej kuchni Wrocławia i Dolnego Śląska rozlosujemy wejściówki dla dwóch osób na targi ogrodnicze Gardenia Posen 2019 w Poznaniu w dniach 21-23 lutego br. – dzięki uprzejmości Szkółka Słowińscy w Lądzie, która jest sponsorem tej zielonej niespodzianki

Uczestnicy dowiedzą się, jak, co i gdzie jadano dawniej we Wrocławiu i w (Dolnym) Śląsku, co pojawiało się na jadalnych meblach (czy faktycznie były to stoły?), co było dostępne w śląskich ogrodach warzywnych, co w ogóle było uznawane za warzywo, a także co znaczy STÓŁ SLOW, co to jest bioróżnorodność oraz co było dawniej żywnością, a nie jest nią teraz (i odwrotnie)?

Częścią spotkania będzie też atrakcyjna degustacja kilku potraw inspirowanych wrocławską i śląską kuchnią średniowieczną. Potrawy przyrządzone będą m.in. z warzywami nieuprawnymi, tzw. dzikimi roślinami jadalnymi, które jadano powszechnie w przeszłości. Mecenasami spotkania są najbardziej aktywni członkowie edukacyjni kooperatywy Conviviów Slow Food: Anna Rumińska, Anna i Bolesław Szlączkowie, Katarzyna Koncewicz, Bartłomiej Bogdański i inni, a niektórzy z nich wspierają spotkanie darami w postaci produktów.

Każdy uczestnik spotkania otrzyma upominki: przepisy kulinarne na potrawy z warzywami nieuprawnymi, tzw. chwastami jadalnymi lub dzikimi roślinami jadalnymi.

Do degustacji zostaną użyte dobre, czyste, uczciwe, sezonowe lub naturalnie utrwalane, dolnośląskie produkty od lokalnych rolników i przetwórców, m.in. produkty zarejestrowane w wyjątkowej Arce Smaku Slow Food International / Slow Food Ark of Taste.

Partnerzy:

Chwastozercy Anna Rumińska

Studio Artecubo Iwona Toka

Slow Food Dolny Śląsk kooperatywa

Slow Food Breslavia kooperatywa

Gospodarstwo Mandala Katarzyna Koncewicz

Sad rodzinny Owoce Lutyni Anna i Bolesław Szlączka

Browarnia Sobótka Górka Bartłomiej Bogdański

Szkółka Słowińscy Krzysztof Słowiński 

Patron Medialny:

Dolnośląskość.pl. Odkrywamy Dolny Śląsk

***