Wraz z naszymi członkami oraz Organizatorem, Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszamy, abyście przekonali się, że “Wrocław nie marnuje”.

Na spotkanie w najbliższy zapiątek (ang. weekend), tj. w sobotę i niedzielę 19-20.06.2021. w godzinach 9-18 we Wrocławiu przygotowaliśmy prezentację historycznych kulinariów, które… w ogrodach stanowią dziś odpady.

W gronie członków naszej grupy i członków Convivium Slow Food Dolny Śląsk pokażemy wyjątkową przemianę kulturową: jak i które warzywa nieuprawne jadane dawniej przez ludność słowiańską i polską (nie tylko!) zmieniły swoją pozycję na status odpadów, a także intruzów, chwastów, zielska itp. Kto by pomyślał, że to, co dziś ogrodnicy i rolnicy rugują ze swych poletek, dawniej jadali królowie, księża, książęta i lud zwyczajny.

Nie tylko z resztą kulinarnie można wykorzystać to, co wielu pakuje do plastikowych worków i oddaje firmom utrzymującym porządek w gminach: ogrodowe rośliny są wspaniałym tworzywem do rękodzieła, zabawek edukacyjnych, kosmetyków i akcesoriów wnętrzarskich. Grupa Chwastożercy działa przy Convivium Slow Food Dolny Śląsk w sieci SlowFood.com oraz we wrocławskim studio wnętrzarskim Artecubo – doradzą, jak uzyskać takie bezpłatne korzyści roślinne.

Wraz z Gospodarzem zorganizowaliśmy też sobotnimi niedzielny warsztat “Chwastogródki”, na którym uczestnicy wykonają miniogródki chwastne, aby wiedzieć, które warzywa nieuprawne stały się chwastami. Opowiemy też, jak pozytywną jest etymologia wyrazu CHWAST.W ramach wydarzenia “WROCŁAW NIE MARNUJE” w Ogrodzie Botanicznym będą prezentowane różne sposoby unikania odpadów lub ich zrównoważonego zagospodarowania, m.in. odpadów kulinarnych, zgodnie z ideą #bezodpadow, czyli #zerowaste i #nowaste / zapisy na warsztaty będą prowadzone na miejscu wśród osób odwiedzających stoisko “Chwastożercy Slow Food”.

Zapraszamy 🙂
Więcej informacji: