Co robimy

Stanowimy convivium regionalne działające na obszarze Dolnego Śląska, województw dolnośląskiego z uwzględnieniem dawnych części historycznego Śląska, dopki nie wesprzemy Sąsiadów na rzecz założenia tam conviviów Slow Food. Promujemy cały historyczny Śląsk, a także regiony ościenne.

Obszary na szaro oznaczają kraje, w których istnieje convivium Slow Food / www.slowfood.com

Co to jest Convivium (łac. społeczność, l.mn.: convivia)? Jest to lokalny oddział organizacji Slow Food . Na całym świecie Convivia Slow Food organizują wydarzenia i działania na poziomie lokalnym, tj. regionalnym, gminnym, miejskim, a nawet wiejskim - począwszy od prostych obiadów i degustacji, gdzie członkowie spotykają się wspólnie dzieląc się radością wspólnego jedzenia, poprzez wizyty u lokalnych producentów i gospodarstw, konferencje i dyskusje, festiwale filmowe i kursy edukacji smakowej dla dzieci i dorosłych. Convivia łącznie stanowią kręgosłup Slow Food, a ich członkowie poświęcają woluntarystycznie swój czas i energię.

Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 1500 Conviviów. Pragniemy, aby pod skrzydłami regionalnego Convivium powstawały mniejsze Convivia lokalne. Jest to typowa i właściwa struktura Conviviów w danym kraju, jednak w Polsce nie ma ona dotychczas zastosowania. Wspólnie z naszymi Partnerami w całej Polsce czynimy starania na rzecz zacieśnienia relacji między polskimi conviviami oraz skierowania działalności Slow Food w Polsce na właściwe tory, tj. 1) na promocję produktów dostępnych dla konsumentów bez wiązania ich z elitarnymi i kosztownymi miejscami konsumpcji, 2) na edukację żywieniową w celu pilnego poprawienia żywienia w placówkach oświaty i zdrowia, 3) na promocję dziedzictwa kulinarnego w równorzędny sposób, tj. sprawiedliwie promujących wszystkie regiony naszego kraju, 4) na upowszechnienie uczestnictwa w ruchu Slow Food i popierania go poprzez rejestrację w Slow Food, 5) na eliminację szkodliwego przekonania, że Slow Food jest wyłącznie elitarny, 6) na eliminację nadużyć znaku i frazy Slow Food (lub "slow food") przez podmioty, miejsca i osoby do tego nieuprawnione lub reprezentujące inny dział gospodarki niezgodny z filozofią Slow Food, 7) na zmianę prawa regulującego system żywności w Polsce, Europie i na świecie poprzez lobbowanie na rzecz ochrony małych i zrównoważonych hodowli i upraw oraz zniesienia dominacji upraw wielkoobszarowych i monokulturowych. Nasze działania są waleczne, ale naszym narzędziem jest biesiada, dobre jedzenie, autentyczny smak i przede wszystkim: lojalność i sympatia.

Manifest Slow Food w tłumaczeniu na język polski. Manifest w oryginalnej wersji włoskiej został napisany w 1989 r. przez  Folco Portinariego

Wszystkie powyższe działania i kryteria mieszczą się w ogólnej formule: OCHRONIE PRAWA DO AUTENTYCZNEGO SMAKU. Kluczowe dokumenty Slow Food są dostępne na witrynie matczynej organizacji. Manifest Slow Food dostępny jest również na tej witrynie, cytowany jest ("Manifesto") w rozmaitych artykułach poświęconych ruchowi Slow Food.

Działamy na rzecz OCHRONY I PROMOCJI Dobrego Smaku, tj.: - najwyższej jakości produktów wytwarzanych przez rodzinne manufaktury oraz niewielkie firmy, organizacje lub gospodarstwa, - ekologicznego i zrównoważonego rolnictwa i permakultury, - edukacji rolniczej, kulinarnej i konsumenckiej adresowanej do dzieci, młodzieży i dorosłych, - rękodzieła i rzemiosła kulinarno-rolniczego, - literatury poświęconej ww. tematyce, - mediów działających w tym samym celu.

Nasze cele realizujemy różnymi technikami, np. poprzez seminaria, warsztaty, wykłady, biesiady, edubazary, catering slow, sklep slow, badania terenowe i inne. Nasze treści adresujemy do wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *