W Międzynarodowym Dniu Kawy (30 września) obchodziliśmy pierwszą rocznicę powstania Koalicji Kawowej Slow Food (Slow Food Coffee Coalition). Ponad rok po uruchomieniu Koalicja osiągnęła znaczące wyniki. Osiem społeczności Slow Food wdrożyło już Partycypacyjny System Gwarancyjny: 1) Slow Food Bio Cuba Café Frente Oriental Community na Kubie, 2) Slow Food Minoyan Murcia Coffee Network Community na Filipinach, 3) Slow Food Café Resiliente El Paraíso e Las Capucas Sustainable Coffee Village Społeczność w Hondurasie, 4) Slow Food Nilgirs Coffee Coalition w Indiach, 5) Slow Food Bosque, 6) Niebla y Café Xalapa Community w Meksyku, 7) Slow Food Café Sustentable Villa Rica Community w Peruoraz, 8) Slow Food Mt. Elgon Nyasaland Coffee Community w Ugandzie.

System Gwarancji Partycypacyjnej (ang. Participatory Guarantee System – PGS) polega na stworzeniu modelu certyfikacji drugiej strony dla geograficznie bliskich producentów i podmiotów zewnętrznych, które podzielają następujące podstawowe filary: zestaw wspólnie zdefiniowanych standardów i norm, zestaw wspólnych procedur, co najmniej jeden koordynujący organ, wspólne logo i określone konsekwencje niezgodności. Koalicja Slow Food Coffee Coalition uważa, że ​​żaden istniejący certyfikat nie jest doskonały i bezbłędny, ale preferuje certyfikację opartą na zaufaniu i współpracy, która nie obciąża finansowo producentów, jak ma to miejsce w przypadku certyfikacji stron trzecich.

PGS jest zatem modelem gwarancji jakości, który angażuje społeczności lokalne w bezpośrednie relacje z producentami kolektywnie zapewniającymi poszanowanie wspólnych norm produkcyjnych.

Kiedy w 2021 roku oficjalnie zainaugurowano Slow Food Coffee Coalition, pierwszym celem było zjednoczenie wielu uczestników łańcuchu kawy, od plantatorów po konsumentów poprzez palarnie i dystrybutorów. Koalicja założona przez Slow Food i Grupę Lavazza jest również wspierana przez swojego głównego partnera De’Longhi.

Liczby z pierwszych 17 miesięcy działalności mówią same za siebie: 29 nowych społeczności Slow Food powiązanych z produkcją kawy w dziewięciu krajach na całym świecie: Kubie, Filipinach, Hondurasie, Indiach, Malawi, Meksyku, Peru, Timorze Wschodnim i Ugandzie.

Wprowadzono również inną znaczącą innowację: blockchain, system identyfikacji, który umożliwia bezpieczne rejestrowanie każdego etapu procesu produkcyjnego. Kawy systemu blockchain umożliwiają weryfikację dostarczonych informacji o surowcach i ich przetwarzaniu na każdym etapie procesu produkcyjnego, od uprawy po filiżankę konsumenta. To przydatne narzędzie jest dostępne dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej i dokonywać świadomych wyborów konsumpcyjnych.

Dostarczenie narzędzi wzmocnienia społeczności rolniczych i połączenia ich z konsumentami ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonych systemów żywnościowych. Partycypacyjne systemy gwarancyjne i blockchain zmieniają zasady gry” – mówi Dali Nolasco Cruz, członek zarządu Slow Food . „PGS i blockchain łączą najlepsze relacje oparte na zaufaniu z innowacyjną technologią w służbie lokalnych społeczności i ludzi, a nie międzynarodowych korporacji. Narzędzia te już zmieniły życie rolników, którzy z nich korzystają, pozwalając im poddźwignąć ich gospodarstwa i sięgnąć po nowe możliwości. To przekłada się na lepsze warunki życia lokalnych społeczności i rodzin”.

Przydatne materiały dotyczące systemu certyfikacji PGS:

  1. Podręcznik PGS : wszystkie informacje o tym, czym jest inicjatywa PGS, jak ona działa i jakie dokumenty są potrzebne.
  2. Wytyczne dotyczące Dobrej, Czystej i Uczciwej Kawy i zobowiązanie: napisane przez członków Koalicji Kawowej, określają ogólne zasady produkcji Dobrej, Czystej i Uczciwej Kawy. Zobowiązanie jest dokumentem, który uczestnicy podpisują, aby wykazać swoje zaangażowanie w proces gwarancji.
  3. Karta gwarancyjna : lista kontrolna, która, w oparciu o wytyczne produkcyjne, zawiera przegląd czynników i pytań, które należy zadać podczas wzajemnych ocen w gospodarstwach.
  4. Jak czytać listę kontrolną : przewodnik wyjaśniający, jak działa lista kontrolna i jak ją wypełnić.

Tekst jest tłumaczeniem tekstu oryginalnego dostępnego tutaj:

https://www.slowfood.com/on-international-day-of-coffee-october-1st-slow-food-draws-a-positive-balance-since-the-creation-of-the-slow-food-coffe-coalition

Aby dołączyć do Slow Food International (np. naszej grupy), zarejestruj się tutaj:

https://members.slowfood.it/join-us/index_en.php

Dziękujemy naszej członkini pani Annie za tłumaczenie i pracę nad tym materiałem w celu przybliżenia go polskim czytelnikom.

☕ Tymczasem… czy jesteś już po porannej kawie…? My jeszcze nie:) Rano pijemy najpierw (powoli, małymi łyczkami) mocno ciepłą wodę z odrobiną soli kłodawskiej, aby powoli poruszyć pracę jelit i miło zacząć dzień. Potem idzie jakiś domowy kwas, na przykład z rzodkiewki, buraków, kapusty lub ogórków. Dodajemy do kwasu odrobinę miodu i parę kropli dobrego oleju rydzowego albo orzechowego.

Potem dopiero idzie kawa. Najchętniej prażona w domu na patelni zielona kawa brazylijska z tamtejszej spółdzielni slowfoodowej, którą mamy jeszcze z wcześniejszego transportu. Świeżo mielona… Ta zielona kawa jest bardzo trwała, gdy trzymamy ją w chłodzie i ciemności. Smak tak przygotowanej kawy wolny jest od specyficznego ciężkiego, palonego smak kawy z mocno prażonych ziaren, za którymi nie przepadamy.

Lubimy też intensywne w smaku, ale jednak lekkie espresso przyrządzane w Figa Cafe w Hali Targowej we Wrocławiu (tylne wejście i na prawo). Podają tam kawę w pięknych czarkach wykonanych przez wrocławskie artystki ceramiki. Ten mariaż bardzo nam się podoba. Nie kupujemy tam innych produktów, poza kilkoma na stoisku pana Mariusza (tylne wejście po lewej), gdzie można kupić sypkie produkty zbożowe na wagę, w papierowych torebkach, a obok produkty ekologiczne.