Slow Food w Polsce

Współpracujemy w sieci zaprzyjaźnionych conviviow działających w bezpośrednim kontakcie z matczyną organizacją Slow Food International. Od grudnia 2016 r. intensywnie współpracujemy w nowej sieci ogólnopolskiej w bezpośrednim kontakcie z centralą we Włoszech: Slow Food w Polsce. O ruchu Slow Food w Polsce możecie przeczytać więcej TUTAJ.

W Polsce narosło wokół niego wiele mitów i niejasności. Sieć Slow Food w Polsce wyjaśnia więc je i udostępnia wszystkim - my również opublikowaliśmy te informacje, jako że czujemy się częścią tej sieci. Wszyscy w tej sieci mamy ten sam cel, tj. promocję bioróżnorodności oraz edukację kulinarną i rolniczą, ochro lokalnych zasobów rolniczych, ogrodniczych i kulinarnych, zrównoważoną promocję uczciwych miejsc, ludzi i produktów, kojarzenie wytwórców z konsumentami. Nasze convivia zrzeszają przede wszystkim KONSUMENTÓW, z których tylko cześć jest wytwórcami. Dlatego zapraszamy wszystkich konsumentów - nie trzeba produkować żywności, aby być częścią ruchu Slow Food (członkostwo jest indywidualne, osobowe, a nie podmiotowe). W Polsce rozmaicie funkcjonuje kilkanaście dorosłych conviviów czerwonego ślimaka, a każde działa niezależnie i samodzielnie, niektóre ze sobą współpracują na różnych platformach. W sieci „Slow Food w Polsce” współpracuje obecnie kilka społeczności regionalnych:

Slow Food Dolny Śląsk (link)

 

 Slow Food Kujawsko-Pomorskie (link)

 

Slow Food Małopolska (link)

 

Slow Food Warszawa (link)

 

 Slow Food Podlasie (link)

Głównym Partnerem Medialnym sieci "Slow Food w Polsce" jest portal edukacyjny:

SlowFood.edu.pl

Convivia zainteresowane pozytywną i zrównoważoną współpracą sieciową w skali całego kraju, Unii Europejskiej, Europy oraz Globu zapraszamy do kontaktu z nami: slowfoodwpolsce(at)gmail.com

Współpracą conviviow polega na stałym kontakcie i wspieraniu się w codziennych sprawach związanych z celami działania ruchu Slow Food. Lubimy się i szanujemy. Planujemy wspólne projekty w skali roku, aby symultanicznie w kilku regionach popularyzować filozofię i ruch Slow Food, którego celem jest promocja i ochrona lokalnych odmian, gatunków, ras, technik i potraw, a także ludzi i miejsc działających zgodnie z naszym hasłem: dobre, czyste, uczciwe i lokalne. Wspólnie zorganizowaliśmy obchody międzynarodowego, slowfoodowego święta: Terra Madre Day w dniu 10 grudnia 2016 roku. Każde convivium z sieci „Slow Food w Polsce”, a także setki innych conviviów na całym świecie, przeprowadziło swoja akcje na swoim terenie, a razem promowaliśmy nasze działania w mediach.

Każdy, kto chce dołączyć do ruchu Slow Food i aktywnie działać, albo po prostu wesprzeć go swoimi składkami, rejestruje się w Slow Food International i wybierając convivium według swoich sympatii lub miejsca zamieszania lub pracy. Członkostwo w conviviach nie oznacza zawsze członkostwa w stowarzyszeniach, które poszczególne convivia mogą założyć na swoim terenie. Convivium nie ma osobowości prawnej. Niektóre convivia w sieci „Slow Food w Polsce” założyły prężne stowarzyszenia, np. Slow Food Warszawa.