Na mapie powyżej: główni producenci kukurydzy na świecie

“Jesteśmy tym, co jemy” – rzekł w XIX wieku słynny filozof Ludwig Feuerbach podkreślając wagę żywienia i nierozerwalny związek między duszą i ciałem. Dwa stulecia później “Dylemat wszystkożercy”* Michaela Polana dopełnił tę wypowiedź: “Jeśli jesteś tym, co jesz, to… tym, czym jesteś, jest kukurydza”.

Jeśli ktoś NIE je regularnie kukurydzy dmuchanej, w kolbach lub z puszki, to można by pomyśleć, że to nieprawda. Jednak faktycznie wszyscy jemy kukurydzę wiele razy w ciągu dnia, a jeśli mieszkasz w USA, nie jesz nieomal nic innego, jak tylko kukurydzę.

Współcześnie kukurydzę można znaleźć po prostu wszędzie, za sprawą paszy bydła hodowlanego, które stają się potem stekami lub hamburgerami, a także kurczaków, świń, indyków, owiec, a nawet łososia. Jaja, sery i jogurtu wytwarzane są z kukurydzy, a występuje ona także na liście składników wielu przetwarzanych produktów sprzedawanych w supermarketach – napojach, ciasteczkach, majonezie, czipsach, gotowych sosach, cukierkach – pod postacią niespodziewanych nazw takich jak glukoza, syrop glukozowy, kwas askorbinowy, kwas cytrynowy, słód, maltodekstryna, fruktoza krystaliczna, skrobia modyfikowana, sacharoza…

Kukurydza dominuje na polach i półkach sklepowych bardziej, niż każdy inny typ płodów rolnych. Rośnie szybko, daje wysokie plony i jest bardzo wszechstronna. Jeśli twoim głównym celem jest zwiększanie wydajności rolnej, to jest to produkt idealny, a statystyki potwierdzają ten sukces. Światowa produkcją kukurydzy zwiększyła się o 374% w ciągu ostatnich lat osiągając 974 miliony ton w 2014 roku.

Typowy, przemysłowy produkt monokultur rolniczych, tj. kukurydza, która pojawia się na talerzach, różni się całkowicie od tysięcy tradycyjnych odmian z jaskrawo kolorowymi ziarnami, które nadal są uprawiane w niewielkich ilościach w obszarach ich pochodzenia, tj. w Meksyku i w Andach. Kukurydza, którą znamy dziś, wytwarza zawsze żółte kolby o tej samej wadze i rozmiarach, z roślin o zawsze tej samej wysokości. Ta kukurydza hybrydowa, często modyfikowana genetycznie, jest produkowana przy użyciu przemysłowych metod i wywiera ogromny wpływ na środowisko, nie wspominając o wpływie na nasze zdrowie.

A propos zdrowia… Wzrastająca konsumpcja przemysłowej żywności jest ściśle powiązana ze wzrostem zachorowań na otyłość, cukrzycę typu 2, raka i choroby serca. Cukier, na przykład, jest wrogiem numer 1 zdrowia publicznego, a wiele jego tanich zamienników wytwarza się z kukurydzy, np. wysokofruktozowy syrop kukurydziany, który w ciągu ostatnich 30 lat stał się najpowszechniejszym światowym słodzikiem.

*pol. “W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców“, ang. “The Omnivore’s Dilemma
…..
tekst: z materiałów SlowFood.com
tłumaczenie: Slow Food Dolny Śląsk