Dziś święto slowfoodowców oficjalnych i nieoficjalnych 🙂 Rocznica powstania ruchu we Włoszech! Wszystkiego najlepszego życzymy szczególnie Carlo Petriniemu, prezesowi stowarzyszenia i spiritus movens ogólnoświatowego ruchu SLOW FOOD.
Carlo Petrini: „Wciąż istnieje ta sama sprzeczność sprzed lat: jedzenie dla ubogich jest wykonywane przez bogatych przemysłowców, podczas gdy jedzenie dla bogatych pochodzi głównie od biednych rolników i wytwórców” [ŹRÓDŁO i więcej o rocznicy]. 27 lipca Slow Food Italia świętuje 30 lat powstania ruchu. Publicznie ogłoszono ten fakt 30 lipca 1986 roku – w niewielkim akapicie czasopisma “La Stampa“tuż obok relacji z wydarzeń piłkarskich. Przewodniczącego (w Polsce powiedzielibyśmy “prezesa”) wybrano w nocy z soboty na niedzielę, między 26 i 27 lipca, a na siedzibę wybrano miasto Bra w regionie Piemont. I tak to się wszystko zaczęło…
Zapraszamy do ruchu Slow Food wszystkich – przede wszystkim konsumentów, czyli tak naprawdę… wszystkich! Slow Food działa na świecie poprzez tzw. convivia, czyli lokalne wspólnoty, których członkowie mogą ze sobą współpracować albo tylko należeć do ruchu w geście poparcia. Na Dolnym Śląsku założyliśmy dwa convivia czerwonego ślimaka: REGIONALNE (Slow Food Dolny Śląsk) i MIEJSKIE (Slow Food Wrocław). W ramach tych dwóch conviviów ściśle ze sobą współpracujemy – częściej lub rzadziej, w zależności od możliwości czasowych i logistycznych, bo członkostwo i działanie w Slow Food są dobrowolne. COnvivium Slow Food Dolny Śląsk formalnie powstało wiele lat wcześniej, a liderem przez długi czas był znany na Dolnym Śląsku badacz, etnograf, naukowiec i publicysta, miłośnik Dolnego Śląska pochodzący z Jeleniej Góry, pan Henryk Dumin.
Możecie DOŁĄCZYĆ do naszego ruchu w każdej chwili – wystarczy tylko napisać do nas albo samodzielnie wejść na stronę Slow Food i poprzez zakładkę JOIN US i wybrać nasze convivium Slow Food Dolny Śląsk albo miejskie convivium Slow Food Wrocław (nie myląc z siecią youth). Członkostwo jest OSOBOWE, a niewielka składka – ROCZNA (min. 15EUR w zależności od wybranej opcji). Tym sposobem wyrazicie swoje poparcie dla filozofii i działań oraz będziecie już uczestnikami ruchu Slow Food.
Konsumentami jesteśmy wszyscy. Wszak wszyscy jemy… A ilu z nas wytwarza jedzenie samodzielnie…? Jednak nie o to zawsze chodzi, by być całkowicie samowystarczalnym. Ważne jest dzielenie się plonami swej pracy wedle własnych umiejętności i pasji. Ty mi marchew, ja ci naprawę pralki. Tak funkcjonuje idealna społeczność, która w sensie przestrzennym zajmuje obszar modelowego małego miasteczka. W miasteczku wszyscy kupują wszystko od wszystkich wzajemnie. Tylko niektóre towary sprowadza się spoza najbliższej okolicy. “W XXI wieku to utopia” – tak mówi wielu. Czyżby…? Wszystko zależy OD NAS. Można starać się mocno zbliżyć do owej utopii, która przecież była realna. Chodzi o możliwie maksymalne skrócenie łańcucha dostaw jedzenia (=lokalność, sezonowość, wymiana towarowa w najbliższych relacjach ok.20-50 km) oraz żywność w możliwie najmniej przetworzonym stanie (=świeżość, sezonowość, max zawartość substancji odżywczych).
Dołącz do nas – napisz emajla na adres slowfooddolnyslask(at)gmail.com – zapraszamy 🙂
***
Na zdjęciu: Drożdżówka cesarsko-królewska z cynamonową kruszonką przygotowana przez Grzegorza Sobela, członka Slow Food Wrocław, w oparciu o przepis z dawnego Breslau oraz lokalne, dolnośląskie, uczciwe, dobre, czyste składniki. Drożdżówka została podana na eduBIESIADZIE w Podwórku Teatru Capitol, którą zorganizowaliśmy wspólnie w gronie naszych SFojaków, tj. członków Slow Food.
Fot. Monika Szeffler