SLOWFOOD to FILOZOFIA, organizacja, postawa życiowa, styl życia, ruch społeczny, a nie pośrednictwo sprzedaży lub strategia marketingowa. Również dziś porozmawiamy o tym na naszym dyżurze slowfoodowym w Artecubo od 18.30 do 20.00 we Wrocławiu. Więcej informacji tutaj.

SLOWFOOD to znak zastrzeżony i organizacja z siedzibą we Włoszech i regionalnymi oraz miejskimi lub gminnymi oddziałami na całym świecie. Na Dolnym Śląsku jedynymi takimi dorosłymi, rzetelnymi, czerwonoślimakowymi oddziałami (tzw. convivium – społeczność) są dwa convivia: Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Wrocław. Mamy wspólną stronę www i razem działamy na rzecz dobrej żywności.

SLOWFOOD to żywność nie tylko smaczna, ale przede wszystkim pozbawiona wpływu konwencjonalnego, masowe rolnictwa, pochodząca z prawdziwie (a nie tylko marketingowo) małych, uczciwych, rodzinnych gospodarstw, których właściciele utrzymują się z ich gospodarki, a nie pracy w korporacjach i wielkich spółkach traktując ogrodnictwo lub rolnictwo jako rozrywkę, terapię lub PR-owy chwyt.

SLOWFOOD żywność sezonowa, lokalna, tradycyjna, czysta, niemodyfikowana genetycznie, niedesykowana, nienawożona intensywnie i nietraktowana intensywnie syntetycznymi środkami ochrony roślin.

SLOWFOOD to żywność manufakturowa, pochodząca z rolnictwa półzmechanizowanego, z niewielkich areałów i najlepiej rodzima, czyli są to odmiany i gatunki od wieków obecne na danym terytorium, a nie wprowadzane w celu upraw. Tak, takiej żywności jest bardzo niewiele, ale może być więcej i z roku na rok JEST więcej, również w Polsce. Jednak więcej jest też tej pseudożywności, która zamiast odżywiać, szkodzi, powoli pogarsza zdrowie, aż w końcu zabija – jak np. zboża i oleje z desykowanego ziarna, warzywa desykowane (np. ziemniaki) itd. Co znaczy desykowane? Pryskane herbicydami z glifosatem w celu szybszego dosuszenia.

Nasza matczyna organizacja Slow Food International przypomina, ile odmian zostało straconych w wyniku konwencjonalnego, masowego, monokulturowego rolnictwa, które niesie nam więcej szkód, niż korzyści.

***

grafika otwierająca: Slow Food International