23 kwietnia 2017 r., to data ważna dla miłośników piwa. Dokładnie 501 lat temu w Ingolstadt w Bawarii, tego dnia przyjęto słynne – również we Wrocławiu i na Śląsku – Bawarskie Prawo Czystości (niem. Reinheitsgebot). Jego głównym postulatem była kontrola czystości składu ograniczonego wyłącznie do 3 podstawowych surowców (nie licząc wody): jęczmień, chmiel, drożdże. Prawo to powstało z powodu spadku jakości piwa, masowego fałszowania napojów zwanych piwem i mieszania w nich rozmaitych ziół, co pozbawiało wpływów rzetelnych lub po prostu komercyjnych browarników.

Świętujcie dzisiejszy dzień dobrym, bawarskim lagrem, ewentualnie piwem z Browarni Sobótka Górka, bo to właśnie w Górce w XIX w. rozpoczęto po raz pierwszy na Śląsku produkcję piwa na modłę bawarską i złoty trunek dotarł do Wrocławia w 1835 roku. Od tego czasu rozpoczęła się piwna czystka w naszym mieście.

W tym roku przypada też 200. rocznica otwarcia browaru w Górce (niem. Gorkau), która dopiero od niedawna jest częścią Sobótki.

http://dolnoslaskosc.pl/kultura-jedzenia-i-picia-w-dawnym-wroclawiu,1426.html

http://reinheitsgebot.de/fileadmin/user_upload/artikelbilder/Reinheitsgebot/Homepage_Reinheitsgebot_-_Fragen_und_Antworten_zum_Reinheitsgebot.pdf

***