Cała obecna Polska i tyyyyyle plemion…, a współcześnie słychać tylko o Słowianach i mało kto różnicuje tę grupę na plemiona przypisane konkretnym terytoriom. Warto o nich przypominać, a na Śląsku wprost trzeba mówić o Ślężanach zamieszkujących obszar kultowych gór Raduni (mniejszej) i Ślęży (większej), która według pewnych teorii etnolingwistycznych wywodzi swą nazwę od ślągu, czyli słoty i zimno-wilgotnego klimatu charakterystycznego dla Ślęży i jej okolic.

Zanim więcej o ślągu, to wymieńmy słowiańskie plemiona z obszaru obecnej Polski. W XVIII-IX w. byli to: Wolinianie, Kaszubi, Pyrzyczanie, Lubuszanie, Polanie, Goplanie, Mazowszanie, Słupianie, Nice, Żary, Dziadoszanie, Trzebowianie, Ślężanie, Lędzianie, Opolanie, Głupiogłowy, Wiślanie, Golęszyce.

Góra nasza kultowa wznosi się na stosunkowo rozległym płaskowyżem, dlatego panują tu specyficzne warunki klimatyczne: ponoć najwyższy w roku poziom opadów. Od ślągu mamy więc górę Ślężę, rzekę Ślęzę, plemię Ślężan, region Śląska (Slezsko, Silesia, Schlesien). Dość rzadkie i jakże piękne nagromadzenie skojarzeń klimatyczno-językowych 🙂

Skoro postulujemy przypominanie o żyjących tu plemionach, to postulujemy tez rekonstruowanie lub inspirowanie się tym, co jedli i wytwarzali, korzystanie z wyników badań archeologów, archeobotaników, archeoichtiologów, antropologów fizycznych i kulturowych oraz innych specjalistów. Jutro z Wrocławia, stolicy Śląska podążamy na południe do Sobótki. W związku z ww. etymologią to Sobótka winna być stolicą regionu 🙂 W restauracji Pod Jeleniem na zaproszenie naszego SFojaka, piwowara Bartka Bogdańskiego z Browarnia Sobótka Górka, celebrować będziemy 200-lecie powstania tutejszego Browaru w Sobótce. W 1817 r. powstał tu browar, w którym warzono piwo metodą bawarską. Po wojnie browar nadal działał, lecz uciszyła go transformacja i wolny rynek, czyli dominacja koncernów produkujących napoje piwopodobne. Dziś działa tu Browarnia Sobótka-Górka, która m.in. kontynuuje tradycje piwowarskie tamtych czasów i wytwarza kilka typów piwa.

Piwo z Sobótki-Górki, jako jedyne w Polsce, są nominowane i zarejestrowane w Slow Food Ark of Taste, tj. platformie ochrony produktów zagrożonych zanikiem koordynowanej przez Slow Food International, sieć w ramach której działa nasze Convivium Slow Food Dolny Śląsk. Do dołączenia do naszego ruchu zapraszamy zawsze wszystkich konsumentów, w tym wytwórców żywności, aby swoimi skromnymi osobowymi składkami rocznymi wspierali działania w regionie i na całym świecie.

Na jutrzejszym spotkaniu będziemy mieć zaszczyt posłuchać dawnych pracowników Browaru. Na obszarze Ślęży i okolic, czyli terytorium dawnych Ślężan działa obecnie aktywna Stowarzyszenie “Ślężanie – Lokalna Grupa Działania”. W tych okolicach swoje wydarzenia realizują też rekonstruktorzy historyczni specjalizujący się w archeologii wczesnego średniowiecza. Warto chronić i promować ich wiedzę i doświadczenie, wykorzystywać ją w zrównoważony sposób we współczesnych, komercyjnych rekonstrukcjach lub inspiracjach kulinarnych. Słowianie – ogólne stwierdzenie – to już za mało, chcemy więcej! 😀

Fotografia: fragment książki Słowianie Zachodni. Z dziejów tworzenia się średniowiecznej Europy, L. Leciejewicz, kupionej na straganie na Jarmarku Jadwiżańskim w Centrum Kultury Zamek.

Przeczytajcie więcej: https://slowfooddolnyslask.org/slowianie-lokalnie-slowfood-dolnyslask/