“Katarzyny dzień jaki, cały grudzień taki”

Wieczorem 24 listopada – wigilia św. Katarzyny (święto przypada jutro), więc chłopaki wróżą dziś sobie imię przyszłej żony – za kilka dni Andrzejki, czyli wróżby będą czynić dziewczęta 🙂

Obrzędy na Śląsku? Chłopaki-kawalery! Dziś przed zaśnięciem wkładacie pod poduszki kartki z imionami dziewczyn i mówicie wierszyk:

w święto Katazyny

wesły pod zagłówek

moje dziewczyny” .

Jutro rano wyciągacie po omacku jedną karteczkę. Dajcie potem znać, jakie imię wylosowaliście 😉 Postarajcie się zapamiętać, co się śniło: kura biała, czarna, czy może z kurczakami, a może sowa lub biały koń. Biała = panna, czarna = wdowa, z kurczakami = wdowa z dziećmi, sowa = żona mądra i ponura, koń = starokawalerstwo. Jeśliście pełni obaw, to spijcie na damskiej halce. Aby jak najbardziej wzmocnić wróżbę, do wazonu włóżcie uśpione gałązki wiśniowe, to zakwitną na Przesilenie Zimowe. A potem… już tylko czekajcie na wspaniałe wiśnie od naszych SFojaków, Ani i Bolka prowadzących wraz z synami (czterema kawalerami!:) sad “Owoce Lutyni” w podwrocławskiej Lutyni… Lato daleko, wiec może wiśniowe konfitury…?

A po św. Katarzynie pomyśl o pierzynie…, bo już mrozy idą!

13581974_638619969627137_5376727186883215787_o

***