Wraz ze SFojakami z Grupy Chwastożercy polecamy wam kolejne chwastologiczne seminarium dla dorosłych w Studio Artecubo, które odbędzie się w dniu 20 marca o g. 16.00, na którym spróbujecie także specjałów od SFojaków ze Slow Food 🙂
RÓWNONOC WIOSENNA NADCHODZI! 🙂 Pierwszy Dzień Wiosny świętowany będzie w Artecubo 🙂 Topienie Marzanny w piwie? Dlaczego nie! Alternatywnie w soku jabłkowym lub buraczkowym 🙂 Piwo od Browarnia Sobótka Górka, sok jabłkowy od Owoce Lutyni.
Na seminarium poruszymy temat desykacji, tj. oprysku pól uprawnych roundapem. Powiemy wam, jakie to ma znaczenie, aby zablokować stosowanie herbicydu m.in. w polskim rolnictwie. W obecnym czasie toczy się walka o przedłużenie europejskiej licencji na zastosowanie tego glifosatu w rolnictwie, m.in. polskim, a my, nie chcą tego, podjęliśmy starania na rzecz propagowania podpisania tej petycji. Chwasatożercy oraz inni członkowie naszego convivium biorą w tym czynny udział – przeczytajcie więcej tutaj. o związkach między kaszą jaglaną i glifosatem. Carlo Petrini, założyciel ruchu i organizacji Slow Food, wystosował apel do wszystkich Europejczyków, aby również podpisali petycję antyglifosatową.
TEMATYKA SEMINARIUM: kulinarne wykorzystanie jadalnych roślin nieuprawnych, kontekst “dzikości”, “chwastności” i “śniedności”, typologia chwastologiczna, tabu żywieniowe, dziedzictwo kulinarne, sztuka kulinarna, elementy etnobotaniki, archeobotaniki, agrofitocenologii, etymologii, historii, antropologii kulturowej, urbanistyki i projektowania terenów zieleni (chwasty w przestrzeni publicznej), rośliny chronione i pospolite, sposoby przyrządzania i konsumpcji, przepisy kulinarne, historie roślinne itp.
program:
wykład
prezentacja kart roślin
degustacja roślin lub potraw
upominki
topienie jadalnej Marzanny w napojach
Piwo do topienia: absolutnie unikatowe, wytwarzane archaiczną metodą dekokcji na słodzie klepiskowym i na szyszkach chmielowych, a nie granulacie chmielowym – PIWO SOBÓTKA GÓRKA od SFojaka Bartka Bogdańskiego z Browarni Sobótka Górka.
Inne produkty slowfoodowe – dobre, czyste, uczciwe, lokalne – używane w degustacji przez Chwastożerców na slowfoodowych seminariach chwastologicznych:
– soki i powidła Szlączków z Lutyni
– octy Siadaków z Lubicza
– oleje Uszoków z Brzezinek
– mąki Sznajderów ze Skokowej
– kasze lub maki Kysiów z Międzylesia
– jogurty Wańczyków z Krzeszowa