Ekologiczne (=certyfikowane) korzonki spichrzowe kombinują, jak tylko mogą, aby osiągnąć CEL: znaleźć w gruncie pożywienie odpowiednie dla siebie i zapewnić reprodukcję swego gatunku. Ogólnie ich działania dzielą się na dwa typy:

1) kolektywne delegowanie zadań,

2) autorytarne omijanie przeszkód.

Od takich marchewek człowiek może się wiele nauczyć. Na zdjęciu widzicie korzonki, które delegowały, a także te, które omijały. Te delegujące podzieliły się obowiązkami z zaangażowanymi współkorzonkami. Te omijające zwarły siły, aby razem okrążyć barierę (czyli kamień).

Są to dwa zupełnie odmienne typy działania i zarządzania, bo delegujący są słabi w pojedynkę, ale zyskują na efektywności w zespole. Natomiast ci omijający, to przodownicy, dyktatorzy. Z takiej walki o dotarcie do celu wychodzą nieco poturbowani i pokręceni (w tym stanie lepiej ich też omijać;).

Z ludźmi jest podobnie. Delegujący pracują w zespole – to są ruchy społeczne, takie jak Slow Food International lub nasze dorosłe convivia czerwonego ślimaka. Omijający zakładają firmy – to jest biznes korporacyjny i dominacja prezesa. Co ciekawe, na podobnych zasadach, acz całkowicie odmiennie działają rożne restauracje: w jednych szef kuchni jest członkiem zgranego zespołu, w innych jest człowiekiem sfrustrowanym i despotycznym (tacy popełniają nawet samobójstwa). Ci ostatni sądzą, że tego nie czuć na talerzach… oj, naiwni… My współpracujemy tylko z tymi pierwszymi. Niektórzy z nich są członkami naszych conviviów. Ludzie i korzonki kombinują mocno, aby zwiększyć efektywność swej pracy – w grupie albo w pojedynkę.

Jeśli więc ktoś z Was chce być delegującym Korzonkiem-SFojakiem, zapraszamy do nas 😀 Wspólnie, w gronie konsumentów (z których tylko część jest wytwórcami) działamy w naszym regionie i poza nim, aby popularyzować dobrą, uczciwą, czystą, sezonową i lokalną żywność z Dolnego Śląska oraz techniki, praktyki, zwyczaje, miejsca i ludzi skupionych wokół takiej żywności. Każdy producent jest KONSUMENTEM, ale nie odwrotnie. Wszyscy jesteśmy KONSUMENTAMI.

***