Zapraszamy na nasze smakowite i edukacyjne spotkanie w niedzielę 22 października u SFojaczki, członkini Slow Food, arch. Iwony Toki w jej Studio Wnętrz Artecubo. Może zechcecie spróbować kiszonek…? Może chcecie nauczyć się je robić…? Służymy pomocą! Kiszonki zjemy na sposób, który od kilku lat promuje nasza Convivium Leader, tj. z uczciwymi miodami i olejami zimnotłoczonymi. Połączenie kwasu, słodyczy i tłuszczy daje wyborne rezultaty smaowe, zobaczycie 🙂 Wymienimy sie doświadczeniami i refleksjami nt. domowej fermentacji mlekowej, czyli kiszenia lub kwaszenia – te czasowniki funkcjonowały w przeszłości równolegle. Pokażemy kilka prostych, acz nietypowych kiszonek, opowiemy o filozofii, produktach, organizacji i społecznym ruchu konsumenckim Slow Food. Kto zechce dołączyć do ruchu, będzie mógł to od razu zrobić.

ETAP 1.: JEDZ LOKALNIE!

Kiszonka z warzyw mieszanych uprawnych Krzyśka Lasyka i nieuprawnych Ani Rumińskiej, olej rydzowy Łukasza Bogdańskiego, komosa biała z czosnkiem ww. Krzyśka, octem Ani Szlączki i olejem ww. Łukasza

Dołącz do naszej kampanii #MenuforChange (Jadłospis dla Zmiany), która zwraca uwagę na wpływ naszych wyborów jedzeniowych na niekorzystne zmiany klimatu oraz promuje żywność przyjazną dla środowiska. Podejmij wyzwanie i przez 3 tygodnie – od 16 X do 5 XI – jedz wyłącznie produkty uprawiane, hodowane, pozyskiwane lokalnie, tj. w naszym regionie lub w regionach sąsiednich. Co jeść? Na przykład domowe kiszonki, przygotowane z uczciwych warzyw, certyfikowanych, ekologicznych, bez oprysków syntetycznymi herbicydami i nawozami. Kiszonki przygotowujemy rekonstruując dawne sposoby jedzenia, tj. z warzyw, owoców, soków owocowych, ziół i dzikich owoców, chwastów jadalnych (warzyw nieuprawnych), olejów zimnotłoczonych, miodów, syropu buraczanego, soli sprzed 500mln lat. Jeśli zechcecie, spróbujecie, jak smakują te produkty.

#MenuforChange (Jadłospis dla Zmiany) to kampania naszego ruchu i organizacji Slow Food International, w ramach której nasze lokalne Convivia organizują własne wydarzenia, aby zwrócić uwage, że warto wznieść nasze widelce przeciwko niekorzystnym zmianom klimatu.

Udział:

— osoby dorosłe – 20zł

— dzieci i młodzież – 5zł

Obowiązuje przedpłata = rezerwacja miejsca.

Rezerwacja wyłącznie mailowa najpóźniej do 18 X:

slowfooddolnyslask[at]gmail.com

W zgłoszeniu należy podać IMIĘ, NAZWISKO i WIEK uczestnika oraz numer TELEFONU na wypadek sytuacji awaryjnej.

UWAGA! Każde dziecko otrzyma od nas w prezencie Zestaw Kiszonkowca 🙂

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Osoby nieletnie pozostają pod opieką swoich dorosłych opiekunów; uczestnictwo w degustacji dobrowolne, na własną odpowiedzialność; nie prowadzimy analizy preferencji lub nietolerancji pokarmowych; udział możliwy do wyczerpania miejc w Artecubo; mogą być zastosowane potencjalne alergeny i produkty odzwierzęce; liczba miejsc ograniczona; organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wydarzenia bez podania przyczyn; wydarzenie odbywa się w miejscu prywatnym;

Kolejne etapy kampanii – również w Artecubo:

11 XI – Menu for Change – Zgotuj Lepszą Przyszłość! FASOLA (sobota)

10 XII – Menu for Change – eduBiesiada Terra Madre Day (niedziela)

Zapraszamy wszystkich konsumentów do dołączenia do naszego ruchu Slow Food, abyście mieli kontakt z najlepszymi produktami i informacjami ze świata 🙂 Swoją składką rejestracyjną wspieracie i popieracie nasz ruch Slow Food na Dolnym Śląsku i na całym świecie, w ponad 160 krajach – wspólnie możemy więcej!

Odwiedźcie nasze witryny:

www.slowfooddolnyslask.org

www.slowfood.com

www.fondazioneslowfood.com