Czy wiecie, że wg badań 1/3 rolników w Europie przekroczyła już wiek 65 lat? Oznacza to, ze wzrasta liczba ludności, a maleje liczba rolników. Inne badania wskazują, że maleje tez areał pól uprawnych. Edukacja rolnicza i jedzeniowa jest nam pilnie potrzebna w przedszkolach i szkołach. W 1964 roku edukacja ta polegała na udziale dzieci w pracach polowych – albo w gospodarstwach dziadków lub rodziców, albo podczas przymusowych wyjazdów szkolnych.

GRYCZANE PODPŁOMYKI

Współcześnie nie ma przymusu. Szkoły nie organizują już masowo wyjazdów na wykopki, nie prowadzą powszechnie szkolnych ogródków spożywczych, nie ma przedmiotu ZPT (Zajecia Praktyczno-Techniczne), na którym uczylismy się piec ciasta i przyrządzać sałatki. Nie ma też tylu pól, tylu rolniczych wsi ani nawet tylu zwyczajnych warzywniaków. Nie ma też tak intensywnej integracji międzypokoleniowej. Ale są hipermarkety i jest plastik. Jest regulowana systemowo edukacja. Jest dominacja motoryzacji i masowych zakupów z niewiadomego źródła. Jest postęp i cywilizacja.

Dziwnym trafem nie jesteśmy z tego zadowoleni. Dziwnym…? Czy plastik ma być odpowiedzią na wszystkie pytania zaciekawionego dziecka…? Plastikowe jaja, plastikowa szynka, plastikowy chleb, plastikowa kapusta. Niestety nawet realne produkty zakupione w masowych sklepach są tak samo „plastikowe”, jak plastik – udają jedzenie, są naszprycowane hormonami, antybiotykami, woda, szkodliwymi pogarszaczami zwanymi – o, ironio! – polepszaczami. W 99% przypadków są to produkty jedzeniopodobne, nie są autentyczną żywnością, a tylko wyglądają jak żywność.

Nie dziwmy się zatem, ze zaciekawione dziecko rezygnuje z zaciekawienia i z czasem masowo kupuje plastikowe jedzenie, skoro od przedszkola z takim właśnie obcuje. Naszym zdaniem takie pomoce dydaktyczne nie są pomocami, lecz szkodliwymi narzędziami manipulacji i powinny być pilnie usuwane z przedszkoli.

Slow Food International

slowfood.edu.pl

Slow Food Wroclaw

***

  kliknij w obrazek, aby powiększyć

***

#slowfood #slowfooddolnyslask #slowfoodwroclaw #edukacja #jedzenie #warsztaty #dzieci #rodice #kuchnia #szkola #przedszkole #rolnictwo #ogrodnictwo #warzywa #owoce #chleb #mieso #wedliny #napoje