Fot. Sylwia Sawicka: https://www.facebook.com/BrowarniaSobotkaGorka/posts/896305680494382

W śląską* sobotę 18 listopada 2017 r. odbyło się wspaniałe spotkanie byłych pracowników Browaru w Sobótce z obecnymi rekonstruktorami dawnych piw, tj. Browarnią Sobótka Górka, którzy wraz z Partnerami i Przyjaciółmi zorganizowali obchody 200-lecia Browaru. Browar w Sobótce-Górce powstał w 1817 r. i założony wówczas został przez niemieckich miłośników piwa (pisaliśmy o tym w naszych poprzednich artykułach).  Po II wojnie św. produkcję piwa kontynuowano, lecz zakończono ją w latach 90. XX wieku. 18 listopada byli pracownicy tego browaru mogli spotkać się nie tylko z obecnymi piwowarami, ale też w swoim gronie. Była okazja do wspomnień…

Byli pracownicy Browaru w Sobótce wraz z Bartłomiejem Bogdańskim i Piotrem Sieniawskim z Browarni Sobótka Górka / fot Sylwia Sawicka, 18 listopada 2017

Bartłomiejowi Bogdańskiemu i Piotrowi Sieniawskiemu z Browarnia Sobótka Górka dziękujemy za przemiłe i smakowite spotkanie z okazji 200-lecia Browaru. Dziękujemy też za oprowadzenie po Browarni i zaprezentowanie nam procesu produkcji tego wyśmienitego piwa z Arki Smaku.

Dziękujemy też sobótczańskiej restauracji Pod Jeleniem za gościnę, a przede dziękujemy wszystkim byłym pracownikom Browaru w Sobótce za przybycie i wspaniałe opowieści. Gorąco wierzymy, że kiedyś uda się ożywić ponownie Browar. Imponująca jest ta budowla, która wciąż czeka na właściwego inwestora, który przywróci jej świetność.

Poniżej kilka naszych ilustracji nt. powolnego piwa / slow beer:

Nie, żebyśmy namawiali do alkoholizmu, o nie… Dawniej pito piwo na śniadanie, ale piwo było dużo słabsze. Dziś niewiele jest już podpiwków w sklepach, a szkoda, bo to bardzo smakowity i korzystny napój. Piwo, to coś nieco innego, ale w procesie gotowania alkohol i tak się ulatnia. Właściwie piwa na śniadanie nie pito, ale jedzono je łyżką, bo stanowiło podstawę polewki, prostej, pożywnej zupy. Współcześnie są też dietetyczne postulaty, aby na śniadanie jeść konkretną dawkę tłuszczu dla ożywienia mózgu, a do tego oczywiście węglowodany i białko, więc… pomysł piwa z tłustym twarogiem nie jest zły 🙂 Nie jest to praktyka wyłącznie średniowieczna. Nawet jeszcze w XIX w. Adam Mickiewicz w “Panu Tadeuszu” opisuje śniadanie zacnych szlachcianek:

Panie starsze już wcześniej wstawszy piły kawę,

Teraz drugą dla siebie zrobiły potrawę

Z gorącego, śmietaną bielonego piwa,

W którym twaróg gruzłami posiekany pływa.

Jak widać, związki piwa i kawy, to żadna nowość. Współcześni crafterzy, z ich upodobaniem do piwa i kawy jednocześnie (pisał o tym niedawno The New York Times) kontynuują tradycje szlacheckie 😉

Jakie są przykłady renomowanych piw slow? Slow Food Editore, wydawnictwo fundacji Slow Food International, daje odpowiedź w postaci przewodnika “Birra d’Italia” – na razie tylko dla obszaru Włoch w ramach dorocznego przewodnika Slow Wine Guide, który prócz powolnych win (slow wine), o których mówiliśmy rok temu na konferencji Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, obejmuje również piwa slow (slow beer), o których opowiedzieliśmy na rocznicowym spotkaniu z Browarnia Sobótka Górka. Jako dolnośląscy smakosze piwa zamierzamy wprowadzić Slow Beer Guide w Polsce. Dolny Śląsk będzie oczywiście pierwszy 😉

 Jako miłośnicy piwa chętnie zaklinać będziemy rzeczywistość chmielowo-jęczmienną, najstarszą zachowaną polską pieśnią obrzędową: Oj chmielu, chmielu! O pieśni, a także oczywiście o piwie pisała Anna Rumińska w poprzednich artykułach – również tutaj i tutaj i tutaj. O początkach piwa bawarskiego na Dolnym Śląsku pisał też Grzegorz Sobel, również należący do Slow Food: cz. 2 i cz. 3. O historii Browaru w Sobótce-Górce pisał Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik (link). Ma on już swój wpis w Wikipedia. Archiwalne zdjęcia Browaru publikuje portal Wratislaviae Amici.

Piwa z Sobótki-Górki – w 2017 r. jako jedyne w Polsce – są nominowane i zarejestrowane w Slow Food Ark of Taste, tj. platformie ochrony produktów zagrożonych zanikiem koordynowanej przez Slow Food International, sieć w ramach której działa nasze Convivium Slow Food Dolny Śląsk. O piwie tym pisały też media Slow Food. Do dołączenia do naszego ruchu zapraszamy zawsze wszystkich konsumentów, w tym wytwórców żywności, aby swoimi skromnymi osobowymi składkami rocznymi wspierali działania w regionie i na całym świecie. 

* śląska – od śląg – zimno i wilgoć, klimat typowy dla Śląska