Nasze convivium SLOW FOOD DOLNY ŚLĄSK zostało Partnerem Hali Stulecia w realizacji wakacyjnego, cyklicznego wydarzenia “LATO NA PERGOLI“. Nowością będą więc prezentacje kulinarne i rolnicze organizowane przez naszych SFojaków, tj. członków “Slow Food Dolny Śląsk” i “Slow Food International“, organizacji chroniących i promujących tradycyjną, czystą, uczciwą i lokalną żywność. Naszym znakiem jest czerwony ślimak. Zapraszamy na Pergolę: https://www.facebook.com/events/1628641484061027/

4 lipca 2015 r. w Hali Stulecia zostanie otwarta wystawa fotografii Marylin Monroe, zatem będziecie mieć wiele atrakcji w tę sobotę! W ten sam weekend 4-5 lipca odbędzie się tez kolejny zlot food-trucków pod Iglicą.

W Sektorze Dolnośląskim (na stoiskach i na scenie wg programu) prezentowane będą nasze produkty spożywcze, np. owocowe soki tłoczone bez cukru, oleje zimnotłoczone, świeże miody, syropy i przetwory owocowe i ziołowe, podpłomyki, chleby na zakwasie i sery zagrodowe. SFojaki zaprezentują też tradycyjne techniki wytwórstwa i obróbki (np. mielenie ziarna na mąkę w żarnach), w tym obróbki termicznej (np. pieczenie w piecu opalanym drewnem). Uczestnicy tych prezentacji nauczą się odkrywania smaków rozmaitych surowców i produktów kulinarnych z naszego pięknego regionu.

Szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież, aby wzięli udział w krótkich warsztatach i pokazach kulinarnych z cyklu “WOJ: WIEDZA O JEDZENIU” przygotowanych przez “Slow Food Dolny Śląsk” na scenie Pergoli i na naszych stoiskach. Dzieci będą mogły spróbować swych sił w ręcznym tłuczeniu ziarna ekologicznego, np. białej gryki, oraz przygotowaniu paluszków z uczciwej i czystej mąki pszennej. Popróbują też olejów zimnotłoczonych. Poza tym goście Lata na Pergoli będą mogli poznać produkty:

1.SOKI: soki owocowe tłoczone, bez dodatku cukru (jabłko, jabłko+pigwa, mięta, aronia, czarna porzeczka, gruszka) 

2.SYROPY: przetwory owocowo-ziołowe wytwarzane na zimno na cukrze brzozowym (pokrzywa, stokrotka, mniszek lekarski, aronia, jeżyna leśna, jagoda leśna, kwiat czarnego, bez czarny), potrawy z chwastów – dzikich roślin jadalnych

3.OLEJE: oleje zimnotłoczone: rzepakowy, słonecnzikowy, lniany, dyniowy 

4.WYPIEKI+SERY: zwijańce na podpłomyku, chleby na zakwasie, sery krowie z ziołami, mąki i ziarna, zakwas żytni do wypieku chleba (+przepis), oleje zimnotłoczone, piec opalany drewnem / namiot i piec własny

5.MIODY+PYŁEK: miody świeże: rzepakowy, wielokwiatowy, mniszkowy i inne + pyłek kwiatowy

Poza tym w warsztatach edukacyjnych :WOJ: WIEDZA O JEDZENIU” będą użyte produkty:

mąka pszenna i żytnia 

kasza gryczana biała (niepalona) ekologiczna 

W nasyzm Sektorze Dolnośląskim będzie też punkt informacyjny Slow Food Dolny Śląsk oraz punkt warsztatowy kursu “WOJ: WIEDZA O JEDZENIU”

SFojsko zapraszamy Was na Pergolę w wybrane weekendy do naszego Sektora Dolnośląskiego Lata na Pergoli, abyście tu pysznie poskakali, poleżeli, poleniuchowali, pojedli nasze smakołyki, popili nasze pyszne soki, zrobili pyszne i uczciwe zakupy do domu, porządnie wypoczęli, pomoczyli stopy w wodach Fontanny Multimedialnej, a o pełnych godzinach posłuchali jej brzmienia. Szukajcie naszych stoisk oznaczonych logo CZERWONEGO ŚLIMAKA!

Oto weekendy, w które będziemy z Wami na Pergoli:
lipiec: 4-5, 18-19, 25-26
sierpień: 1-2, 8-9, 22-23

W zależności od weekendu będziemy w różnym składzie, ale szukajcie naszych stoisk oznaczonych logo CZERWONEGO ŚLIMAKA! 🙂 Program poszczególnych weekendów Sektora Dolnośląskiego będziemy publikować na tablicy tego wydarzenia. Do wspólnego biesiadowania i zakupów zapraszają SFojaki zDolnego Śląska ze swoimi markami i produktami! DOLNY ŚLĄSK rządzi!

RELACJA FOTOGRAFICZNA / 4 lipca: