Nasz najnowszy projekt “ŚLIMAK W OGRODZIE” polega na zakładaniu ogrodów warzywnych w przedszkolach i szkołach. Realizację projektu rozpoczynamy w lutym w jednym z wrocławskich przedszkoli. Działania zaczną się od sadzenia cebulek szalotek. Dzieci we Wrocławiu lubią twarożek ze szczypiorkiem – danie to przywędrowało do nas z Wielkopolski, gdzie tradycyjną potrawą jest gzik – twarożek ze szczypiorkiem, a także pyry (ziemniaki) z gzikiem. Wielkopolskie wpływy kulinarne są na Dolnym Śląsku bardzo silne. Na Dolnym Śląsku funkcjonuje nazwa twarożek ze szczypiorkiem, jest to potrawa doskonale znana wszystkim pokoleniom. Dlatego chcemy nauczyć wrocławskie dzieci, skąd biorą się zielone, aromatyczne i smaczne listki, jak można je wyhodować w domu we własnym parapetowym ogródku. Niewątpliwie wiele rodziców i dziadków prowadzi takie parapetowe ogródki w swoich domach i mieszkaniach i bardzo się z tego powodu cieszymy! Uprawę szczypiorku rozpoczniemy więc od wygodnego, przedszkolnego parapetu 🙂 Przy tej okazji zrealizujemy też tzw. upcykling spożywczy, tj. kreatywne wykorzystanie opakowań po żywności oraz naukę takiego robienia zakupów, aby było to możliwe i jak najbardziej estetyczne (m.in. dobór żywności pakowanej pod względem późniejszego wykorzystania lub recyklingu opakowania). Dzieci wykorzystają w tym celu przyniesione przez siebie z domów opakowania, które – dla wizualnej unifikacji i jednocześnie kolorystycznej personalizacji – oklejać będą skrawkami papieru. Podczas robienia wydzieranki będą doskonalić swoje zdolności manualne, co wydatnie zwiększy ich umiejętności grafomotoryczne.

Następne etapy projektu ŚLIMAK W OGRODZIE, to:

– wysiew do skrzynek parapetowych

– pikowanie

– nasadzenia do gruntu

– wysiew do gruntu

– itd. (z gotowaniem i jedzeniem włącznie! 🙂

Sukcesywnie przebiegać będą zbiory plonów oraz pielęgnacja ogródka. Planujemy też wykonać stosowne ogrodzenie oraz uczyć dzieci reguł permakultury.

Projekt “ŚLIMAK W OGRODZIE” będziemy realizować w przedszkolach, a zaczynamy od wrocławskiego przedszkola na Biskupinie. Wkrótce więcej informacji, obserwujcie naszą tablicę. Zainteresowanych realizacją “Ślimaka w Ogrodzie” w innych placówkach prosimy o kontakt mailowy” slowfooddolnyslask(@)gmail.com

Album zdjęć na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ

SFW_SFDS_logo_razemWOJ_Wiedza_o_Jedzeniu_Slow_Food_MINI