Fot. Z pieca chlebowego: chleb wiejski autorstwa Pani Aniela Pańczak / Archiwum Villa Greta www.villagreta.pl

Czy wiecie, na czym polega autentyczna <slowfoodowość> lokalu gastronomicznego? M.in. na tym, że jego właściciele w swoich mediach TRWALE (np. w formie stałej zakładki www) publikują swoich dostawców. Na czym jeszcze? Na tym, ze jedzą to samo, co ich goście.

W Polsce jest to wciąż rzadka praktyka. Zwykle obowiązuje zasada negatywnej konkurencji, trzymania takich informacji w tajemnicy w obawie o przechwycenie dostawcy. Publikowanie dostawców budujących ofertę gastronomiczną danego miejsca służy dobremu, etycznemu marketingowi, zwiększa zaufanie klientów oraz podnosi prestiż lokalu i całego miejsca (jeśli jego oferta wykracza poza gastronomię). Przede wszystkim jednak, na czym NAM szczególnie zależy, jako konsumentom, członkom dorosłych conviviów czerwonego ślimaka, służy to upowszechnianiu wiedzy o dobrych produktach, popularyzowaniu ruchu i filozofii #SLOWFOOD.

Właściciele restauracji i agroturystycznego gospodarstwa Villa Greta, którzy należą do convivium Slow Food Dolny Śląsk, tak własnie czynią: otwarcie podają swoich dostawców, dzięki czemu goście wiedzą, czego spodziewać się na talerzach. Mało tego – właściciele sami jedzą te same produkty w gronie rodzinnym, bo jako członkowie ruchu Slow Food International, są po prostu świadomymi konsumentami. Karmią innych tym, co sami spożywają na co dzień. Zanim nakarmią, przetestują to na sobie, a nie na klientach.

Niektórzy z tych dostawców również są aktywnymi członkami naszego convivium: Anna i Bolesław Szlączka Owoce Lutyni.

Sad “Owoce Lutyni” Anny i Bolesława Szlączka w podwrocławskiej Lutyni: www.owocelutyni.pl

Na tym własnie polega jeden z projektów Slow Food, który od paru lat realizujemy: “Chefs’ Alliance“, czyli katalizowanie kontaktów miedzy wytwórcami żywności a kucharzami. Wszystko to służy następnie ulokowaniu takiego miejsca (gastro lub edu) w sieci Slow Food Travel. W ten sposób skojarzyliśmy już kilkadziesiąt partnerów, tj. punktów konsumpcji i wytwórców dobrej żywności.

Zainteresowanych takim systemowym działaniem zapraszamy do nas.

Poznajcie dostawców slowfoodowej restauracji Villa Greta:

http://www.villagreta.pl/restauracja-villa-greta/dostawcy-restauracji/

Zdjęcia z Villa Greta: