Fot.: owocowe przetwory Anny i Bolesława Szlączka “Owoce Lutyni

Przetwory z owoców leśnych autorstwa Zosi i Gienia Kowalczyk “Skarby Lasu”

W niedzielę 20 sierpnia u naszego Partnera, w Arboretum w Wojsławicach odbyła się kolejna edycja wspaniałej imprezy ogrodniczo-kulinarnej z naszym udziałem naszych Członków SFojaków i Partnerów. TUTAJ obejrzycie zdjęcia. Dziękujemy wszystkim Gościom i Klientom za obecność na Pikniku i zapraszamy najgoręcej na kolejną jego edycję w 2018 r. Dziękujemy najserdeczniej Gospodarzowi i Głównemu Organizatorowi, tj. Arboretum w Wojsławicach, wspaniałemu zespołowi pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego, profesjonalistów i pasjonatów z wojsławickiego Arboretum, którzy jak zwykle doskonale, przemiło i fachowo przygotowali to wydarzenie. Dziękujemy naszym Partnerom, Członkom-Producentom i wszystkim Członkom-Konsumentom, którzy z oddaniem wytwarzają, prezentują, serwują lub konsumują wspaniałe, niszowe, dobre, czyste, uczciwe produkty z Dolnego Śląska.

Zimnotłoczone oleje autorstwa Łukasza Bogdańskiego z Nowej Wsi / www.naturalny-olej.com.pl

Współorganizatorem wydarzenia było nasze regionalne Convivium Slow Food Dolny Śląsk oraz “Chwastożercy“. Przeczytacie też o nim TUTAJ i TUTAJ. W kiermaszowej strefie SLOW-FOOD® znaleźli się członkowie i partnerzy naszego Convivium prezentujący niszowe, dobre, czyste, uczciwe produkty z Dolnego Śląska, np. owoce, soki, octy, susze, oleje, zioła, pierniki, mąki i kasze: Anna i Bolesław Szlączka „Owoce Lutyni​©”, Zofia i Eugeniusz Kowalczyk „Skarby Lasu©”, Karolina Klimek „Piernikarnia Śląska©”, Łukasz Bogdański „Miramar Naturalny Olej©”, Katarzyna i Krzysztof Kyś „Dolina Gryki©”, Elżbieta Malinowska “Pierniczki ze Szlaku Cystersów” i „Gospodarstwo Pasieczne Ciepłowody”, Henryk Nowakowski „Cydr Tradycyjny z Trzebnicy​©”.

Żurek z pszenicy samopszy przygotowany przez ekipę restauracji “Ogrodowe Smaki”

Convivium Leader, Anna Rumińska, architekt i antropolog kultury, działająca też jako Matka Chwastożercy©, przedstawiła na wykładzie dzikie trawy jadalne, archaiczne zboża i przybliżyła filozofię organizacji i ruchu konsumenckiego Slow Food i Fundacji Slow Food oraz działalność Convivium dolnośląskiego, którego aktywność w Polsce koncentruje się na promocji dziedzictwa i zasobów kulinarnych i rolniczych Dolnego Śląska i Wrocławia, a poza Polską Convivium Leader promuje zasoby nie tylko swego regionu, ale także kraju.

Na zaproszenie Convivium wojsławicka restauracja “Ogrodowe Smaki” przygotowała na wykład degustację potraw z archaicznych traw uprawnych: żurek i podpłomyki z gryki oraz pszenicy samopszy i płaskurki.

Brzoskwinie lokalne, dobre, czyste, uczciwe, sezonowe, bez pozostałości chemicznych – prosto z rodzinnego sadu “Owoce Lutyni” w podwrocławskiej Lutyni / www.owocelutyni.pl

PROGRAM:

9.00–18.00 KIERMASZ roślin jadalnych i zdrowej żywności (lista wystawców strefy Slow Food Dolny Śląsk – poniżej)

9.00–18.00 WYSTAWA kwiatów jadalnych (Galeria) – przygotowanie: Arboretum w Wojsławicach

11.00–11.45 WYKŁAD „Dzikie trawy jadalne”, Anna RUMIŃSKA (Slow Food Dolny Śląsk i Grupa Chwastozercy)

11.45–12.15 WYKŁAD „Kwiaty jadalne”, Tomasz DYMNY (Arboretum w Wojsławicach)

12.15–12.45 POKAZ kulinarny „Smakowite kwiatki i ich zastosowanie”, Jan SŁOWIŃSKI (Szkółka Słowińscy)

13.00 SPACER z przewodnikiem „Prezentacja horoskopu botanicznego”, Jerzy JURCZYŃSKI i Tomasz DYMNY + obecność Celtów na Dolnym Śląsku

15.00–16.00 KONCERT muzyki celtyckiej / zespół Rhiannon, Czereśniowe Wzgórze

***

Główny Organizator i Pomysłodawca: Arboretum w Wojsławicach

Współorganizatorzy: Convivium Slow Food Dolny ŚląskChwastożercy

***

Część wystawy “KWIATY JADALNE” autorstwa Gospodarza, tj. “Arboretum w Wojsławicach” / www.arboretumwojslawice.pl

Link do strony Głównego Organizatora: ArboretumWojslawice.pl

Fot. Archiwum SlowFoodDolnySląsk.org

Link do galerii zdjęć – TUTAJ

Link do wystawy rzemiosła rolniczego i gospodarstwa domowego w Arboretum – TUTAJ

***

DZIĘKUJEMY I SFOJSKO POZDRAWIAMY!

Partnerzy lub Członkowie naszego Convivium, którzy wraz z innymi pasjonatami i producentami wzięli udział w Pikniku:

Łukasz Bogdański „Miramar Naturalny Olej​

Karolina Klimek “Piernikarnia Śląska​”

Zofia i Eugeniusz Kowalczyk „Skarby Lasu

Katarzyna i Krzysztof Kyś „Dolina Gryki

Elżbieta Malinowska “Pierniczki ze Szlaku Cystersów” + „Gospodarstwo Pasieczne Ciepłowody

Henryk Nowakowski “Cydr Tradycyjny z Trzebnicy​

Anna Rumińska “Chwastozercy​”

Anna i Bolesław Szlączka “Owoce Lutyni​

***

www.slowfood.com

Dołączcie do naszego Convivium (napiszcie: slowfooddolnyslask[at]gmail.com) lub utwórzcie nowe w sieci Slow Food w Polsce, aby propagować edukację jedzeniową, bioróżnorodność oraz historię i zasoby swego regionu, rejonu, gminy, miasta lub wsi. Polecamy Waszej uwadze:

Slow Food International​

slowfood.edu.pl​

Slow Food w Polsce​: Slow Food Dolny Śląsk​ + Slow Food Kujawsko-Pomorskie​ + Slow Food Malopolska​ + Slow Food Podlasie​ + Slow Food Warszawa​

***

[red]

***