TERRA MADRE DAY / DZIEŃ MATKI ZIEMI – doroczne święto Slow Food 🙂

Jak co roku, 10. grudnia br., organizacja Slow Food, do której należymy, obchodzi na całym świecie Terra Madre Day / Dzień Matki Ziemi. Obchody trwają jeden lub kilka dni, a realizowane są w różnorodny sposób w zależności od wyborów członków poszczególnych conviviów w wielu krajach. Terra Madre Day to święto celebrowane przez społeczność Slow Food na rzecz promowania różnorodności tradycji wyżywieniowych, wytwórczych i rolniczych oraz z w celu pokazania, w jaki sposób sieć conviviów Slow Food wykorzystuje swoją kreatywność i wiedzę do budowania lepszej przyszłości w tym zakresie. Od 2009 roku, co roku w dniu 10. grudnia – rocznicę Slow Food – społeczności żywnościowe i convivia spożywcze z całego świata celebrują lokalną i zrównoważoną produkcję żywności w ramach rozmaitych wydarzeń: biesiad, festiwali kultury, protestów, warsztatów dla dzieci, wycieczek dla producentów i wielu innych. Są to wydarzenia promujące lokalne tradycje wyżywieniowe i wykazać filozofii Slow food dobrej, czystej i uczciwej żywności do społeczności, mediów i decydentów.

Wspólnie świętujemy Slow Food Terra Madre Day, który przypada na 10 grudnia! Nasze obchody będą trwać cały tydzień! Dlaczego tak długo? Ponieważ wielu ludzi czeka na biesiadę w rytmie SLOW 😉 Filozofię SLOW FOOD szerzymy bowiem wśród osób w każdym wieku.

20151208_135704~2Zaczynamy już 8 XII w jednej z wrocławskich restauracji zamkniętym wykładem dla studentów dietetyki uczących się u naszego nowego Partnera: Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej nt. filozofii SLOW FOOD oraz regionalnych zwyczajów żywieniowych. Na tym spotkaniu podsumujemy też nasze i uczelni badania terenowe przeprowadzone przez studentów na jarmarku bożonarodzeniowym na wrocławskim Rynku. TUTAJ ZDJĘCIA.

20151210_142207Następnie przenosimy się do Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu, by tam 10 XII rozmawiać z uczniami wybranej klasy o prawdziwym, a nie sztucznym jedzeniu oraz o tym, co mogą zjeść w otwartej przestrzeni publicznej miasta. TUTAJ ZDJĘCIA.

Później zmieniamy miasto i przenosimy się do Krakowa, aby wystąpić z naszymi stoiskami na festiwalu krakowskim, na którym będziemy promować zasoby naszego wspaniałego regionu oraz przeprowadzimy warsztaty dla dzieci. Zaprezentujemy dawne wrocławskie specjały przygotowane na podstawie zrekonstruowanych przepisów we współpracy z Grzegorzem Sobelem. TUTAJ ZDJĘCIA.

Po Krakowie wracamy od razu na dolnośląską ziemię i kontynuujemy obchody Terra Madre Day, tym razem wśród seniorów jednego z wrocławskich osiedli. Po drodze wpadniemy na degustację nowo otwieranej wrocławskiej restauracji. 15 XII zakończymy nasze obchody wspólną kolacją.

 biesiada-24W czasie imprezy w Krakowie zaprezentujemy dawne wrocławskie specjały. Anna Rumińska, liderka Convivium SLOW FOOD DOLNY ŚLĄSK i założycielka marki “Chwastożercy” poprowadzi warsztat nt. chwastów jadalnych i dawnych zbóż i ziaren oraz zaprezentuje produkty z regionu: wielokrotnie nagradzane, słynne Piwo Sobótka Górka autorstwa m.in. SFojaka, Bartka Bogdańskiego Browarnia Sobótka Górka, sery zagrodowe, soki tłoczone bez dodatku cukru z lutyńskich jabłek wytwarzane przez SFojaczkę Annę Szlączkę Owoce Lutyni, oleje tłoczone na zimno, wypieki i gąszcze z użyciem chwastów jadalnych wytwarzane przez członkinię Slow Food, Anię Rumińską Chwastozercy, a także inne smakołyki.

Zapraszamy na naszą stronę internetową:
https://slowfooddolnyslask.org/
Zapraszamy na stronę internetową centrali Slow Food International:
http://www.slowfood.com/