6 lipca 2017 r. dolnośląskie portale Góry Izerskie lwowecki.info napisały o budowie “wioski tematycznej Kargula i Pawlaka wraz z uwzględnieniem terenu targowiska miejskiego, przystanku PKS i zatoki parkingowej w Lubomierzu”. Inwestycja ta ma służyć m.in. aktywizacji i animacji kulturalnej tego urokliwego i historycznie bardzo interesującego miasteczka. Jako jedno z niewielu dolnośląskich miast zachowało ono dawny układ przestrzenny i zabudowę, m.in. rynek pełniący dawniej funkcje targowe.

W mieście mieści się Muzeum Kargula I Pawlaka” Sami Swoi. Lubomierz. Muzeum to znajduje się tam dlatego, że na urokliwym lubomierskim Rynku kręcono kilka scen do trylogii: filmów “Sami swoi“, “Nie ma mocnych” i “Wesela nie będzie”. Muzeum warto odwiedzać również dlatego, że mieści się w przepięknym renesansowym budynku Domu Płócienników, czyli dawnej siedzibie Cechu Płócienników. Muzeum zarządzane jest przez Ośrodek Kultury i Sportu w Lubomierzu.

Wypatrujemy zatem powstania wioski tematycznej Kargula i Pawlaka. Bardzo interesuje nas, czy znajdą się w niej wątki jedzeniowe. Jeśli tak, to pytanie, jakie… W trylogii jest ich całe mnóstwo, a zarówno okolice Lubomierza, jak i kraina pochodzenia dwóch głównych bohaterów obfitują w dziedzictwo kulinarne. W razie czego służymy naszą wiedzą i doświadczeniem, a także zasobami informacji. Lubomierz z pewnością zasługuje na jeszcze większą sławę oraz promocję turystyczno-gastronomiczną. Powiat lwówecki, to kopalnia rozmaitych, fascynujących ciekawostek. W skali kraju (i nie tylko) znana jest z pewnością marka piwowarska “Lwówek”. Z okazji 800-lecia miasta nasza ekipa slowfoodowa (Convivium Leader, Anna Rumińska oraz członkini Convivium SFDS, Zofia Fryst wraz z rodziną) zwiedziła Browar Lwówek.

Na portalu lwóweckie.info możecie zapoznać się jedynie z częścią opisową dokumentacji projektowej. Aby zajrzeć do rysunków, trzeba odwiedzić Urząd Gminy i Miasta w Lubomierzu, pokój nr 6. Artykuł, w którym również mowa jest o Lubomierzu, znajdziecie na portalu Dolnośląskość.pl. Odkrywamy Dolny Śląsk (link poniżej).

Poniżej garść zdjęć z urokliwego miasteczka (Fot. Anna Rumińska, Dariusz Dziubiński, Archiwum eMSA Inicjatywa Edukacyjna).
***
LINKI:
Koncepcja wioski
***
Muzeum Karkula i Pawlaka
***
Barieroza vs urocze lubomirskie balustrady