SFojaki z Convivium “Slow Food Breslavia Wrocław” przygotowali niedzielne placki z orkiszowej, białej mąki z ziarna dolnośląskiego. Piszą tak:

“Zamiast kupować nadmuchane bułki z masowej pszenicy zwyczajnej, pieczemy sami własne zbożowe smakołyki. Jeśli lubicie wypieki na drożdżach, to pierwszym krokiem do przejścia z ciemnej strony mocy jedzeniowej (masowej) na tę jasną jest zmiana mąki z konwencjonalnej na sprawiedliwą oraz z pszenicy zwyczajnej na orkisz, na mąkę czystą, z małych gospodarstw lokalnych, ale z pewnością, że mielą mąkę z ziarna bez glifosatu. Placki orkiszowe są takim wypiekiem, który może pomóc w oczyszczeniu organizmu. Jeszcze drożdżowe, ale powoli można eliminować drożdże z diety.

Niektóre osoby nie powinny jeść pieczywa na drożdżach, bo szkodzi to ich zdrowiu, jeśli mają złą mikroflorę jelit (drożdże ją pogarszają). Dietetycy mówią te,, że osoby starsze powinny jeść białe pieczywo, a nie ciemne, ciężkostrawne. To wszystko są kwestie indywidualne, bo znamy wielu seniorów zajadających z sukcesem najlepsze chleby na zakwasie.

Osoby jedzące codziennie dobre, niepasteryzowane kiszonki (tworzą wspaniałą mikroflorę bakteryjną jelit!) mogą sobie czasem pozwolić na drożdżowe wypieki. Byle nie codziennie, byle nie przesadzać z białą mąką, nawet jeśli jest orkiszowa i bez glifosatu.

Placki drożdżowe z mąki orkiszowej bez glifosatu

Dołącz do naszego Convivium czerwonego ślimaka Slow Food Breslavia w sieci regionalnej Slow Food Dolny Śląsk, aby:

– mieć swój wkład w ochronę dolnośląskiej bioróżnorodności,

– mieć swój wkład w rozwój ruchu w sieci Slow Food International,

– mieć łatwiejszy dostęp do najlepszej żywności z Dolnego Śląska,

– dzielić się kontaktami i przepisami kulinarnymi.

Napisz, to poprowadzimy cię przez proces rejestracji:

slowfoodwroclawconvivium(@)gmail. com

Brawo #SlowFoodBreslavia ❤️👋😋🐌