Z okazji 726-lecia dolnośląskiego piernikarstwa zapraszamy na artystyczne piernikarskie wydarzenie we Wrocławiu w Studio Artecubo! Spotkamy się z artystami i pasjonatami Piernika, którzy wezmą udział w Artystycznym WARSZTACIE i KIERMASZU Piernikarskim poświęconym wytwarzaniu Piernika i form piernikarskich oraz piperatologii, sztuce, filozofii i antropologii Piernika.

g.11.00 – 17.00 – Artystyczny KIERMASZ Piernikarski / WSTĘP WOLNY (członkinie-piernikarki – zgłoszenia via email:
slowfooddolnyslask(at)gmail.com); odbiór slowfoodowych produktów okołopiernikarksich – zamawianie = KUP BILET 2
TUTAJ

g.18.30 – 20.30 – Artystyczny WARSZTAT Piernikarski / KUP BILET 1: https://726-lecie-piernikarstwa-slow-food-artecubo.evenea.pl/

Do udziału zapraszamy wszystkich miłośników Piernika – wypieku historycznego, tradycyjnego, zabytkowego, rekonstruowanego lub innowacyjnego, uczciwego, czystego, zdrowego, wolnego od toksyn i syntetyków, jak również rzemiosł związanych z piernikarstwem, tj. manufaktur form piernikarskich wykorzystujących wyłącznie surowce naturalne, tj. form drewnianych, glinianych, metalowych, woskowych, włókienniczych, papierowych, kompozytowych, plecionkarskich i innych, podobnych.

Zapraszamy początkujących i zaawansowanych!☺️ Spotkamy się z konsumentami i wytwórcami, zaprzyjaźnionymi piernikarzami* i piperatologami**. Uczcimy ten dzień kameralnym kiermaszem prywatnych Pierników od g.11 (dostępny również on-line), a w czasie Warsztatu o g.18.30 zajmiemy się ciastem i formami…? czyli… “wydrukujemy” (wyciśniemy z form) Pierniki, wymienimy się doświadczeniami i refleksjami. Spróbujemy różnych pierników, które być może przyniosą również uczestnicy, a każdy będzie odmienny i wyjątkowy, z troską wytwarzany dolnośląskimi dłońmi z uczciwych dolnośląskich składników.
Na tę okoliczność powstaną kolejne, nowe formy piernikarskie, nowe pierniki i ich nowe fotografie, jak w poprzednich latach.

INFORMACJE O WARSZTACIE:Uczestnicy wykupują “bilet 1” poprzez link: https://726-lecie-piernikarstwa-slow-food-artecubo.evenea.pl/

W czasie Warsztatu uczestnicy spróbują:

– wyjątkowej potrawy z tradycji kulinarnej Dolnego Śląska przygotowanej z Dolnośląskiego Piernika Przyprawowego oraz jak dotąd jedynego w Polsce PIWA SLOW, tj. piwa z Sobótki-Górki, który wytwarza Bartłomiej Bogdański / Browarnia Sobótka Górka

– wyjątkowego Dolnośląskiego Piernika Przekładanego, tj. odmiany piernika miękkiego przekładanego powidłami wytwarzanymi przez Annę i Bolesława Szlączka z sadu rodzinnego Owoce Lutyni koło Wrocławia,

– archaicznych pierników wykonanych w oparciu o stare receptury z ksiąg kuchmistrzowskich i kucharskich oraz ze składników dobrych, czystych, uczciwych, lokalnych, zgodnych z filozofią ruchu Slow Food, z różnej mąki z archaicznych zbóż oraz z różnych słodyczy, nie tylko z miodu.

Każdy uczestnik warsztatu:

1) własnoręcznie wykona dla siebie historyczny, zdobny, ornamentowany, symboliczny, nielukrowany, gryczany, orkiszowy albo żytni (do wyboru) Dolnośląski Piernik Figuralny*, gotowy do wypieku w domu (opcja wegańska możliwa na zamówienie).

2) otrzyma Dyplom “Dolnośląski Piernik Figuralny* Slow Food”.

3) otrzyma broszury edukacyjne z zakresu piperatologii**.

4) otrzyma przepisy na tradycyjne pierniki i potrawy z piernikiem z historycznej kuchni starośląskiej.

Warsztat odbędzie się w g. 18.30-20.30 w dniu 7 lutego 2019 r. w Studio Artecubo we Wrocławiu przy ul. Stawowej 1/1 (róg ul. Stawowej z ul. Kościuszki – wejście od ul. Kościuszki.

Zakup biletów:

https://726-lecie-piernikarstwa-slow-food-artecubo.evenea.pl/

TŁO:

Pasjonująca jest historia najstarszej, jak dotąd, odnotowanej wzmianki o “piperatas tortas” z dnia 7 lutego 1293 roku. Pochodzi ona ze Świdnicy, a jest ona na razie najstarszą w Europie Środkowej wzmianką o wytwórcy “ciastek z pieprzem”, które jako współcześni uznaliśmy za pierniki. Etymologia nazwy PIERNIK nawiązuje bowiem bezpośrednio do słowa PIEPRZ poprzez powiązania przymiotnikowe: pieprzny, pierzny, pierny, co w dawnej polszczyźnie oznaczało pikantny, ostry, mocno przyprawiony.
Pieprzem nazywano dawniej różne, kosztowne, ostre przyprawy korzenne sprowadzane zza mórz. Bywało, że były droższe od złota! W Świdnicy w 1293 r. w dokumentach obowiązywała łacina, dlatego wzmianka jest w tym właśnie, pięknym, wiekowym języku:”piperatas tortas facientes”. Słowo ‘piperis’ znaczy pieprz, dlatego w 2017 r. przewodnicząca naszej kooperatywy Convivium, Anna Rumińska, utworzyła pojęcie piperatologii** i piperatologa/żki, specjalisty/ki w zakresie piperatologii. Notatka z 1293 r. przywołuje wytwórcę ciastek z pieprzem, którzy mogli handlować swymi produktami w kramach kupieckich zlokalizowanych na rynku świdnickim. Odrestaurowane kramy można obejrzeć w @Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Przy okazji obchodów 725-lecia zwrócimy uwagę na następujące aspekty piernikarstwa i piperatologii:

– symbolika pierników, ich składników i okazji do ich podawania i darowania,- czystość produktów – rozpoznawanie dobrych, uczciwych, sprawiedliwych lokalnych składników i dodatków do ciasta piernikowego i pierników,- zgodność terytorialna i historyczna – formy piernikarskie i kształty pierników, typologia pierników w ujęciu antropogastronomicznym,

– przetwory owocowe i warzywne, posypki, bakalie, glazury, polewy, jako dodatki symboliczne i żywieniowe,- kulinarne zastosowanie miękkiego Dolnośląskiego Piernika Przekładanego#dolnoslaskipiernikprzekladany

– kulinarne zastosowanie pikantnego Dolnośląskiego Piernika Przyprawowego #dolnoslaskipiernikprzyprawowy

– społecznie zastosowanie ozdobnego Dolnośląskiego Piernika Figuralnego #dolnoslaskipiernikfiguralny

* piernikarka/piernikarz – manufakturowa/y wytwórczyni/ca pierników.

** piperatologia – subdyscyplina antropologii jedzenia (antropogastronomii), antropologia piernika, humanistyczna teoria piernika i rekonstrukcji historycznej piernika.

Partnerzy – wybrani członkowie Conviviów SF Dolny Śląsk i SF Breslavia Wrocław:

Iwona Toka Studio Artecubo

Anna Rumińska Chwastozercy

Anna i Bolesław Szlączka Owoce Lutyni

Bartłomiej Bogdański Browarnia Sobótka Górka

Katarzyna Koncewicz Mandala

Ewa Holiczek-Niedbała Pierniki Sudeckie

Ewelina Eliasz Lawendowy Ogród

oraz Convivia Slow Food Dolny Śląsk i Slow Food Breslavia w sieci Slow Food International.

ZAMAWIANIE PRODUKTÓW Z ODBIOREM W ARTECUBO 7 LUTEGO:

Kupując “BILET 2: PRODUKT” kupuje się produkt i deklaruje się odebranie go podczas Artystycznego Kiermaszu Piernikarskiego w g. 11-17 w dniu 7 lutego 2019 roku w Studio Artecubo we Wrocławiu. Są to slowfoodowe produkty piernikarskie i okołopiernikarskie, tj. używane przy wytwarzaniu różnych rodzajów piernika. W celu złożenia zamówienia należy wykupić jeden lub więcej “Biletów 2”, co równa się wybranej liczbie produktów; jeden bilet = jeden produkt (każdy produkt ma tę samą cenę 15zł).
Po zakupie “Biletu 2” zapytamy Cię mailowo, które wybrałaś/eś i wskażesz nam numer/y z poniższej listy:
K1. Chutney rabarbarowy 400ml
K2. Konfitura dyniowa z przyprawami 400ml
K3. Konfitura z zielonych pomidorów 400ml
K4. Mąka orkiszowa 1kg
K5. Mąka z żyta krzyca 1kg
K6. Mąka gryczana 1kg
K7. Mąka samopszowa 1kg
K8. Olej zimnotłoczony Ogórecznik 0,1 l – na tę pojemność należy wykupić dwa “Bilety 2”
K9. Olej zimnotłoczony Len 0,25 l
K10. Olej zimnotłoczony Słonecznik 0,5 l
K11. Olej zimnotłoczony Lnianka 0,25 l
K12. Olej zimnotłoczony Czarnuszka 0,1 l – na tę pojemność należy wykupić dwa “Bilety 2”
K13. Olej zimnotłoczony Wiesiołek 0,1 l – na tę pojemność należy wykupić dwa “Bilety 2”
K14. Olej zimnotłoczony Konopie 0,1 l
K15. Olej zimnotłoczony Dynia 0,1 l – na tę pojemność należy wykupić dwa “Bilety 2”
K16. Olej zimnotłoczony Ostropest 0,1 l
K17. Olej zimnotłoczony Pestki moreli 0,1 l – na tę pojemność należy wykupić dwa “Bilety 2”
K18. Puder korzenny do pierników i sosów 125ml (ok.70g)
A1. Powidła śliwka bez cukru 600g
A2. Dżem wiśnia nisko słodzony 600g
A3. Dżem gruszka-śliwka bez cukru 600g
A4. Mus jabłko odm. Gold-Millenium bez cukru 600g
A5. Powidła śliwka bez cukru bez cukru 600g
A6. Dżem jabłko-śliwka bez cukru 600g
A7. Dżem jabłko-malina bez cukru 600g
A8. Dżem brzoskwinia niskosłodzony 600g
A9. Soki tłoczone 100% owocowe bez cukru 900ml (różne smaki do uzg.mailowo)

ZAKUP BROSZUR EDUKACYJNYCH:

Kupując “BILET 3: BROSZURA EDU” kupuje się Bilet edukacyjny (wersja cyfrowa PDF wysyłana drogą email) z zakresu historii i antropologii gastronomii. Przychód przekazywany jest na edukacyjną działalność slowfoodową w regionie Dolnego Śląska prowadzoną przez Convivium Slow Food Dolny Śląsk. Po zakupie “Biletu 3” możesz napisać do nas i wybrać temat Broszury, jeśli interesuje Cię coś konkretnego. Jeśli nie wybierzesz, prześlemy Ci te Broszury, które są już opracowane. Dziękujemy za zainteresowanie naszą edukacją i chęć wsparcia ruchu Slow Food. Możesz dołączyć do naszego ruchu i razem z nami zamawiać dla siebie produkty – na co dzień i na prywatny użytek – w tej sprawie napisz: slowfooddolnyslask(at)gmail.com.