HFCS – a cóż to takiego widnieje na liście składników ulubionego napoju lub batonika? Nie zawsze niestety widnieje, bo czasem traktowane to jest jako składnik w procesie produkcji, którego nie trzeba wymieniać.

Można znaleźć na etykiecie składnik “syrop glukozowo-fruktozowy” – czasem z pszenicy, czasem z kukurydzy… W latach 80. XX wieku syrop z kukurydzy zrewolucjonizował rynek spożywczy i ułatwił tanie słodzenie, tańsze nawet od cukru buraczanego. Dziś znajdziesz go w większości produktów przetworzonych:
Słodzone napoje gazowaneSłodzone sokiNapoje izotoniczne i energetyzująceNapoje alkoholoweMleczne produkty (kefiry, jogurty)Zagęszczone mlekoLodyDesery i galaretkiCukierki i pastylkiPieczywo cukierniczeSyropy słodzące
Syrop kukurydziany to niebezpieczny składnik, a jest w przetworzonej żywności. Może pochodzić z kukurydzy GMO, a na pewno pochodzi z kukurydzy traktowanej syntetycznymi, szkodliwymi dla środowiska i zdrowia herbicydami, pestycydami i fungicydami. Wracamy zawsze do kluczowej decyzji:
CHCESZ JEŚĆ LEPIEJ?
Unikaj WSZELKICH przetworzonych produktów, obojętne czy są tzw. minimalnie przetworzone, czy wysoko przetworzone. Nawet świeże składniki na sałatki warzywne i owocowe (to produkty tzw. minimalnie przetworzone) są często wcześniej traktowane roztworem cukru lub syropu GF w ramach tzw. odwadniania osmotycznego, które ma wydłużyć trwałość o 2-3 dni. Nie znajdziesz jednak na etykiecie zawartości cukru lub syropu, bo są to “tylko” składniki procesu technologicznego”, a nie składniki potrawy. Cukier lub syrop, a z nimi gama substancji chemicznych (np.glifosat), a jeśli pochodzą z roślin GMO, to dodatkowo masz i tę “atrakcję”.
CHCESZ JEŚĆ LEPIEJ?
Rób zakupy u UCZCIWYCH, zaufanych, lokalnych rolników i przetwórców. Kupuj świeże produkty i przyrządzaj potrawy samodzielnie.
CHCESZ JEŚĆ LEPIEJ?
Uprawiaj swoje jedzenie, załóż OGRÓDEK, choćby parapetowy, balkonowy, tarasowy, choćby w jednej donicy, ale załóż i ciesz się nim.
Nie wykręcaj się brakiem czasu. Zdrowie twoje i twojej rodziny to rzecz tak samo ważna, jak praca, więc po prostu musisz na to przeznaczyć WIĘKSZĄ część swego życia. Musisz. Zobaczysz dość szybko, że to się opłaca, bo będziesz czuć się lepiej i wydawać mniej pieniędzy jedząc potrawy bardziej odżywcze, dzięki czemu zjesz ich po prostu mniej w ciągu dnia.
Nie wyrzucaj swoich pieniędzy na byle co. Zainwestuje w siebie i swoją rodzinę, a przy okazji w społeczność lokalną i czyste środowisko.
W naszym Convivium pomagamy przejść od pośpiechu do powolności, jeśli tylko ktoś tego naprawdę pragnie. Dziękujemy organizacji SlowFood.com za ochronę i promocję polskiego, w tym dolnośląskiego dziedzictwa kulinarnego, ogrodniczego i rolniczego. Z radością zrzeszamy się my, konsumenci (czyli ludzie wszelkich zawodów) w naszych społecznościach czerwonego ślimaka. Dołącz do nas – napisz, a pomożemy w rejestracji:slowfooddolnyslask (at) gmail. com
Na zdjęciu – prosta i przepyszna potrawa bez śladu HFCS zrobiona w domu:
kaszka z gryki bez glifosatu
pomidorki
cukinka
fasoleńka
oleje
czosneczek
cebulki
sól
(składniki dolnośląskie i małopolskie)