8 maja o g.18 wspólnie z Grupą Chwastożercy organizujemy “Przyjęcie Królowej Jadwigi • Polewka • Breja • Gąszcz“.

Dokładnie 8 maja 1390 roku, tj. 630 lat temu, pewną potrawę z kierzem (podagrycznikiem) jadła Królowa Jadwiga. Jej dwór wydał na tę wieczerzę pół grosza. Jak dotąd, to najstarsze udokumentowane spożycie podagrycznika (jeśli uznamy, że faktycznie chodzi o podagrycznik:). Tę okazję, jak co roku, świętujemy spożywaniem slowfoodowych historycznych potraw z podagrycznikiem. W tym roku świętujemy w całej Polsce, jeśli ktoś chce dołączyć.

Każda/y chętna/y wkleja na ścianę wydarzenia na Facebooku (odnośnik poniżej) JEDNO zdjęcie swojej POTRAWY z podagrycznikiem i z lokalnych składników opisując je dokładnie – bez marek, producentów i innych takich danych (info poniżej; potrawy niespójne z tą regułą nie będą dopuszczane). Na zdjęciu nie może znaleźć się żadna identyfikacja marek, logo, nazwa ltp.

Każda potrawa musi kwalifikować się do jednej z trzech grup:

?1.Polewki – rzadkie zupy okraszone piwem, twarogiem, tłuszczami, dowolnie,

?2.Breje – gęste mieszaniny zbóż, strączków, ziół, mięs, ryb, dowolnie,

?3.Gąszcze – gładkie, gęste przeciery, uciery lub rozciery z ziół z dodatkami.

W potrawie musi być zawarty Podagrycznik pospolity Aegopodium podagraria.

Każda potrawa musi być nazwana WYŁĄCZNIE polskimi nazwami (nazwy z członkami zagranicznymi nie będą dopuszczane; szczególnie wyraz ‘pesto’ dyskwalifikuje uczestnika).

Nie są dopuszczalne składniki importowane spoza Polski w dzisiejszych granicach. Żadne. Również pieprz, sól lub woda.

Udział: 0 PLN/os.

W programie:

  • prezentacja własnych potraw z trzech grup: Polewki, Breji albo Gąszczu, archaicznych posiłków z udziałem nieuprawnych warzyw łężnych i łąkowych, zabytkowych warzyw, tzw. chwastów jadalnych (tzw. dzikich roślin jadalnych),
  • królewska degustacja wybranych roślin i potraw przy własnym stole,
  • upominki roślinne darowane sobie i swej rodzinie w swym domu,
  • muzyka późnośredniowieczna i wczesnorenesansowa z dworu wawelskiego (Mikołaj Gomółka, Diomedes Cato, Heinrich Isaac, Jakub Polak, John Dowland i in.), w ostateczności inna muzyka poprawiająca trawienie chwastów,
  • konkurs na najlepszą potrawę spójną z polską tradycją średniowieczną i chwastologią promowaną przez nas – wyboru spośród nadesłanych zdjęć i przepisów dokona Matka Chwastożercy, pani Anna M. Rumińska, antropolożka kultury i jedzenia, kuratorka i rekonstruktorka kulinarna, architektka, projektantka ogrodów chwastologicznych
  • nagroda konkursowa: Studium “Podagrycznik. Kierz. Śnitka” autorstwa Matki Chwastożercy, Anny M. Rumińskiej i naszego zespołu.
  • stroje z epoki mile widziane (1390 r.).

MENU FESTIWALOWE = POTRAWY KONKURSOWE:
Podajemy potrawy z podagrycznikiem pospolitym i z wyłącznie lokalnych, tj. POLSKICH i W POLSCE UPRAWIANYCH lub HODOWANYCH składników – żadne importowane składniki nie są dopuszczalne. Składniki mogą być roślinne, zwierzęce, mineralne, dowolne.

Partnerzy:
Slow Food Dolny Śląsk
Slow Food Breslavia
www.slowfooddolnyslask
w sieci międzynarodowej
Slow Food International
www.slowfood.com
Mecenas:
Artecubo
www.artecubo.pl
eMSA Inicjatywa Edukacyjna
www.emsarelacje.pl

Wydarzenie jest zabawą organizowaną wirtualnie, niekomercyjnie, edukacyjnie przez Grupę Chwastożercy© wraz z Partnerami i trwa od 8 maja g.18 do 10 maja g.21.

Wydarzenie na FB:

https://facebook.com/events/s/przyjecie-krolowej-jadwigi-pol/1681225555350270/?ti=cl